8 січня, 2024
Дослідження бактеріальних ферментів прокладає шлях до вакцини проти акне
Команда дослідників зі Школи медицини Каліфорнійського університету в Сан-Дієго створила вакцину проти акне, яка успішно зменшує запалення на моделі в мишей. Вакцина нейтралізує певний варіант ферменту, що виробляється бактеріями, пов’язаними з акне. Завдяки своїй роботі вчені стали на крок ближче до того, щоби допомогти різко зменшити тяжкість поширеного захворювання за допомогою більш точного та менш руйнівного лікування, ніж доступне зараз.
Це дослідження тривало понад десятиліття і почалося зі спроби відповісти на давнє запитання щодо типу бактерій, пов’язаних з акне, під назвою Cutibacterium acnes (C. acnes). Вони є у великій кількості на шкірі кожного, але якщо ми всі маємо C. acnes, то чому лише в деяких людей з’являються вугрі? У статті, опублікованій в Nature Communications, дослідники ідентифікували два варіанти гіалуронідази, ферменту, який виробляє C. acnes. Один варіант, який називається HylA, створений виключно патогенними бактеріями, які асоціюються з акне. Інший варіант (HylB) створюється C. acnes, пов’язаними зі здоровою шкірою. Вивчаючи структурні та генетичні відмінності між двома формами ферменту, команда виявила, що HylA погіршує стан епідерми, викликаючи запалення, а HylB зменшує запалення та сприяє здоров’ю шкіри. Робота науковців також показала, що обидва типи ферментів походять від спільного попередника, але білки еволюціонували, здобуваючи різні ефекти.
Дослідники вивчали відмінності в тому, як ці два варіанти розщеплюють гіалуронову кислоту в шкірі, виявивши, що HylA виробляє більші її фрагменти, що призводить до сильної запальної реакції, тоді як HylB продукує протизапальні фрагменти. Коли вчені генетично видалили гіалуронідазу типу А у C. acnes, бактерії стали так само незапальними. Ґрунтуючись на цих знаннях, вони розробили терапевтичні підходи, включно з вакциною та селективними інгібіторами, спрямованими на HylA, й успішно зменшили запалення в мишей. Наступним кроком є початок досліджень на людях.
Джерело: https://www.nature.com/articles/s41467-023-43833-8