Головна Новини Дерматологія Розкрито механізм загибелі клітин меланоми під дією екстракту канабісу

9 лютого, 2024

Розкрито механізм загибелі клітин меланоми під дією екстракту канабісу

Розкрито механізм загибелі клітин меланоми під дією екстракту канабісу

Нове дослідження in vitro продемонструвало, що екстракт канабісу показав позитивні результати щодо уповільнення росту клітин меланоми та збільшення рівня загибелі клітин. Дослідники з Університету Чарльза Дарвіна (Австралія) вивчали запрограмовану смерть клітин, спричинену специфічним екстрактом канабісу (канабіноїд PHEC-66) з рослини Коноплі звичайні (Cannabis sativa). Це важлива сфера досліджень, тому що вченим потрібно якомога глибше зрозуміти дію екстракту коноплі, особливо його потенціал як протипухлинного засобу. Наступним завданням є створення цільової системи доставки до клітин меланоми.

Меланоми – це злоякісні пухлини, що утворюються з епідермальних меланоцитів. Хоча на меланому припадає приблизно 6 % випадків раку шкіри, вона є причиною понад 80 % смертей від цього виду онкозахворювання. Такий рак дуже схильний до метастазування і може генерувати пухлини через місцеві та віддалені інвазії. Було показано, що він дуже стійкий до традиційних методів лікування. Сучасні варіанти фармакологічного лікування метастатичної меланоми обмежені, що призводить до низького середнього часу виживання близько 8–9 місяців, водночас менше 15 % пацієнтів виживають понад 3 роки.

Докази свідчать про те, що певні рослинні природні сполуки – поліфеноли, флавоноїди та терпени – можуть мати протиракові властивості, корисні за лікування меланоми. Наприклад, деякі сполуки, присутні в канабісі, можуть проявляти протипухлинну дію та потенційно перешкоджати росту і поширенню клітин меланоми. Ендогенна канабіноїдна система є такою, що модулює широкий спектр фізіологічних функцій в організмі людини. Ця система включає канабіноїдні рецептори (найпоширеніші – СВ1 і СВ2) та їхні ендогенні ліганди, а також ферменти, які їх синтезують і розкладають.

Попередні дослідження показали, що активація CB1 і CB2 зовнішніми сполуками рослинного походження призводить до інгібування раннього росту пухлини при різних злоякісних новоутвореннях, включно з недрібноклітинним раком легенів, простати й меланомою. У пухлинах ці рецептори функціонують як медіатори, які стимулюють різноманітні молекулярні сигнальні шляхи. Тому вчені продемонстрували, що отриманий із Cannabis sativa екстракт PHEC-66 пригнічує ріст і рухливість різних клітин меланоми. У своєму останньому дослідженні вони детально вивчили механізми, що лежать в основі впливу PHEC-66 на клітини меланоми, що виявляє потенційні мішені для розроблення ліків і проливає світло на вплив канабіноїдів на ці клітини.

Джерело: https://www.mdpi.com/2073-4409/13/3/268