29 серпня, 2024
Кишковий паразит сприяє загоєнню ран без рубців
Дослідники з Ратґерського університету в Нью-Джерсі виявили, що білок, який виробляють черв’яки-паразити, покращує загоєння ран у мишей. Дослідження, опубліковане в журналі Life Science Alliance, показує, що нанесення білка прискорює закриття ран, покращує регенерацію шкіри та перешкоджає утворенню рубцевої тканини. Чи можна використати білок для покращення загоєння ран у пацієнтів, ще належить з’ясувати, проте вчені вже планують подальші експерименти.
На баланс між утворенням рубців і успішною регенерацією тканин сильно впливають імунні клітини, і багато науковців зацікавлені в пошуку способів регулювати їхню активність. Нещодавні наукові розвідки показали, що молекули, які виділяють паразитичні хробаки, можуть стимулювати імунну систему хазяїна до регенерації тканин. У новому дослідженні вивчали білок під назвою TGM, який виробляється Heligmosomoides polygyrus, нематодою, що живе в кишечнику мишей та інших гризунів.
Учені виявили, що щоденне місцеве застосування TGM прискорює закриття шкірних ран у мишей. Крім того, лікування TGM зменшило утворення рубцевої тканини, одночасно посилюючи регенерацію шкіри. Окрім того, миші, для яких застосовували білок, змогли утворити нові волосяні фолікули в пошкодженій ділянці. Дослідники визначили, що TGM діє шляхом зв’язування із сигнальним білком, який називається рецептором TGF-b і міститься на поверхні багатьох типів клітин у мишей і людей. Лікування TGM стимулює залучення імунних клітин, відомих як макрофаги, до ран і перепрограмує їх для сприяння регенерації тканин.
«У цьому дослідженні ми розробили нову терапію для лікування шкірних ран, яка сприяє їх регенеративному загоєнню замість фіброзу тканин і рубців, – зазначає Вільям К. Гаузе, директор Центру імунітету та запалення в університеті. – Це забезпечує основу для потенційного застосування білка паразита, який легко використовувати, як терапії для сприяння загоєнню шкірних ран».
Джерело: https://www.life-science-alliance.org/content/7/11/e202302249