Головна Новини Дерматологія Розкриття 10-річної таємниці: як працює вірус герпесу TVEC для лікування меланоми

10 січня, 2025

Розкриття 10-річної таємниці: як працює вірус герпесу TVEC для лікування меланоми

Розкриття 10-річної таємниці: як працює вірус герпесу TVEC для лікування меланоми

Міжнародна група британських і американських учених виявила, що активність макрофагів – типу білих кров’яних тілець, які поглинають патогенні та пухлинні клітини, – є ключовою під час імунотерапії меланоми. Окрім цього, здобуті висновки можна використовувати для прогнозування того, чи відреагує пацієнт на лікування. Дані, опубліковані у статті JCO Oncology Advances, у майбутньому допоможуть клініцистам обрати лікування, яке буде найефективнішим для пацієнтів.

Науковці з Університету Бата (Велика Британія) і Стенфордського університету (Каліфорнія, США) дослідили різні біомаркери, які можуть ідентифікувати пацієнтів із меланомою, які реагуватимуть на лікування TVEC. TVEC, або Talimogene laherparepvec, – це модифікований онколітичний вірус герпесу, який вводять безпосередньо в меланому для стимуляції імунної відповіді. Раніше його застосовували для лікування меланоми на пізніх стадіях. Однак нове дослідження було першим, де вивчали потенціал TVEC для лікування пацієнтів із меланомою II стадії високого ризику.

Препарат було схвалено до використання у США та Європі 10 років тому, у 2015 році. Традиційно вважалося, що TVEC діє шляхом активації Т-клітин – тимус-залежних лімфоцитів, змушуючи їх атакувати пухлинні клітини та зменшувати меланому. Однак команда вчених виявила, що популяції Т-клітин, що існували раніше та після лікування, не пов’язані з реакцією на лікування. Натомість зміни в макрофагах корелюють із тим, які пацієнти відповіли на лікування, а які ні. Дослідники використовуватимуть свої результати для розроблення клінічних прогностичних тестів, що допоможуть визначити, які пацієнти відповідатимуть на терапію.

Меланоми є злоякісними пухлинами, що утворюються з епідермальних меланоцитів. Хоча на меланому припадає приблизно 6 % випадків раку шкіри, вона є причиною понад 80 % смертей від цього виду онкозахворювання. Такий рак значно схильний до метастазування і може генерувати пухлини через місцеві та віддалені інвазії і тому є стійким до традиційних методів лікування. Сучасні варіанти фармакологічного лікування метастатичної меланоми обмежені, що призводить до низького середнього періоду виживання приблизно 8–9 місяців, водночас менше 15 % пацієнтів живуть понад 3 роки.

Джерело: https://ascopubs.org/doi/10.1200/OA-24-00049