5 березня, 2024
Новий аналітичний метод – перший крок до ранньої діагностики метастазування
Метастази значною мірою спричиняють високу смертність пацієнтів із солідними раковими пухлинами; прогноз для онкологічних хворих може стати обнадійливим, якщо їх вчасно діагностувати. До цього часу не було доступної процедури для надійного прогнозування ймовірності майбутніх метастазів. Команда вчених із Данії та Німеччини Фрайбурзького і Мюнхенського університетів зробила перший крок до ранньої діагностики утворення метастазів: вони розробили зручний метод для аналізу базальної мембрани в організмі людини, оскільки її механічні властивості є вирішальним фактором під час метастатичного процесу. Результати були опубліковані в Nature Protocols.
Базальна мембрана – структура позаклітинного матриксу, яка оточує всі кровоносні судини, більшість органів, а також пухлини. Раніше вважалося, що вона є лише бар'єром, який ракові клітини мають подолати за допомогою власних механізмів. Однак у 2021 році дослідники змогли показати, що механічні властивості базальної мембрани є вирішальним фактором, який впливає на метастазування ракових клітин, а отже, і на прогноз онкологічних пацієнтів: чим менш щільна базальна мембрана, тим менше ракових клітин долають цей бар’єр, що призводить до зменшення кількості метастазів і збільшення виживаності.
Базальна мембрана має товщину лише від 100 до 400 нанометрів (приблизно одну десятитисячну міліметра). Локалізувати нове програмне забезпечення точно у тканині, виміряти її механічні властивості та точно відрізнити від навколишньої тканини було винятковим викликом, вважають учені. Проте вони змогли вирішити це за допомогою комбінації оптичної та атомно-силової мікроскопії. Науковці опублікували механізм аналізу у формі детального та зручного покрокового посібника, який показує, як визначити механічні властивості базальної мембрани. Команда також створила напівавтоматичне програмне забезпечення для аналізу даних вимірювань та ідентифікації базальної мембрани, доступне науковому товариству. У майбутньому це програмне забезпечення стане ще потужнішим завдяки штучному інтелекту. Очікується, що за допомогою цього методу будуть отримані важливі висновки для дослідження раку.
Джерело: https://www.nature.com/articles/s41596-024-00955-7