7 березня, 2024
Як крихітні бездротові лампочки можуть революціонізувати клінічну медичну допомогу
Дослідники з Університету Сент-Ендрюса в Шотландії і Кельнського університету в Німеччині розробили нову платформу, яка дозволяє розміщувати малі бездротові джерела світла в тілі людини. Дослідження, опубліковане в журналі Science Advances, показує, що такі джерела світла забезпечать нові, мінімально інвазивні засоби лікування та кращого розуміння захворювань, які зараз потребують імплантації громіздких пристроїв.
Біомедичні імплантати вже зробили революцію у сфері охорони здоров’я, забезпечивши кардинальні рішення для багатьох людей. Електродні імплантати, такі як кохлеарні імплантати, кардіостимулятори та стимулятори мозку, функціонують на основі електричної збудливості клітин людини. Вони можуть допомогти відновити слух, нормалізувати роботу серця та пом’якшити наслідки таких виснажливих захворювань, як хвороба Паркінсона.
Новий підхід заснований на інтеграції органічних світлодіодів (OLED) на акустичні антени. Акустична антена - пристрій, що забезпечує посилення звукового сигналу в певному секторі і придушення сигналу поза цим сектором. OLED зазвичай використовуються в сучасних смартфонах і телевізорах високого класу. Вони складаються з тонких шарів органічних матеріалів, які можна наносити майже на будь-яку поверхню. Учені використали цю властивість для розміщення OLED-дисплеїв безпосередньо на акустичній антені, об’єднавши унікальні властивості обох платформ у єдиному компактному пристрої.
Бездротовий світловипромінювальний пристрій націлений на оптичну стимуляцію, яка стала багатонадійною альтернативою електричній стимуляції, оскільки вона може бути більш селективною для клітин і навіть забезпечити можливість стимуляції окремих клітин за допомогою генетичної модифікації. Такі методи вже показали успішні результати в ранніх клінічних випробуваннях, наприклад, у лікуванні хвороби очей, яка не піддається лікуванню іншим способом. Наступним кроком науковців буде робота над подальшим зменшенням розміру бездротових OLED і випробовування технології на тваринній моделі.
Джерело: https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.adm7613