22 червня, 2025
Розбудова системи судово-медичної експертизи в Україні: на які зміни варто очікувати

Міністерство охорони здоров’я України провело нараду з очільниками обласних установ, що спеціалізуються на судово-медичних дослідженнях. У фокусі обговорення були першочергові виклики галузі: забезпечення необхідного фінансування, укомплектованість персоналом, питання заробітної плати, запуск нового обладнання, закупленого централізовано, а також стабільність постачання медикаментів. Ця діяльність є частиною довгострокової стратегії МОЗ, спрямованої на розвиток і зміцнення судово-медичної експертизи в Україні як на регіональному рівні, так і в партнерстві з іншими державними структурами та міжнародними організаціями.
До 2023 року обласні бюро судово-медичної експертизи, хоч і фінансувалися з державного бюджету, перебували у підпорядкуванні місцевої влади. Це обмежувало ефективне управління, ускладнювало координацію між регіонами та створювало труднощі в організації процедур ідентифікації. Упродовж 2024 року всі обласні бюро офіційно перейшли у структуру Міністерства охорони здоров’я, що дало змогу розпочати системну трансформацію. Зокрема, заклади отримали понад 100 одиниць новітнього обладнання завдяки державним закупівлям. Це сприяло зростанню кількості бюро, які залучені до процесів репатріації та ідентифікації тіл: із 5 у 2023 році до 19 у 2024‑му. У 2025 році планується подальше розширення цієї мережі.
Серед нововведень – впровадження єдиного порядку нумерації тіл, що уніфікує процедури, полегшує співпрацю зі слідчими органами та пришвидшує процес ідентифікації. Фінальною ланкою цієї реформи стане запуск Єдиного національного центру ідентифікації, де фахівці-судмедексперти працюватимуть у тісному тандемі зі слідчими структурами та міжнародними консультантами у найскладніших випадках. Центр виконує функцію ключового аналітичного та експертного майданчика в межах національної системи.
Також активно розширюється технічна база: модернізовано нинішні лабораторії та створено ще п’ять нових. Це відкрило можливість проводити складні аналізи з використанням ДНК‑діагностики, токсикологічних і судово-хімічних методів. У фокусі і кадрова політика: МОЗ відновило інтернатуру за спеціальністю «судово-медична експертиза», яка не працювала із 2017 року. У 2024‑му до цієї освітньої програми долучилися 34 інтерни, а цьогоріч відкрито ще 43 бюджетні місця для підготовки лікарів.
«Наше завдання – не просто підтримати, а й стратегічно розвивати службу: технічно, організаційно, кадрово. Лише в межах Стамбульських домовленостей до України повернуто 6057 тіл, і для кожного проводяться необхідні судово-медичні експертизи та заходи ідентифікації. Це величезна відповідальність. Це також питання довіри до держави у надчутливій сфері, яка стосується гідного повернення кожного, хто загинув, і встановлення справедливості», – підсумував міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.
Джерело: https://moz.gov.ua/uk/moz-posilyuye-sistemu-sudovo-medichnoyi-ekspertizi-narada-z-kerivnikami-regionalnih-byuro