1 лютого, 2019
Ренопротекторні властивості метформіну
На сьогодні ЦД 2 типу є дуже поширеним захворюванням у світовій популяції. Одним із найсерйозніших ускладнень цієї хвороби вважається діабетична нефропатія. Лікарський засіб із групи бігуанідів метформін залишається препаратом першої лінії в лікуванні ЦД 2 типу. Відомо, що метформін, крім гіпоглікемічної дії, має багато плейотропних ефектів. У своєму огляді літературних даних M.E. De Broe та співавт. підсумували сучасні погляди на ренопротекторні властивості метформіну. Автори дослідження провели літературний пошук у PUBMED та ScienceDirect за період із січня 1957 р. по березень 2017 р., використовуючи ключові слова «метформін», «нефропротекція», «виживання», «ниркова недостатність», «хронічна хвороба нирок (ХХН)», «фіброз», «полікістоз нирок» та «мікроальбумінурія».
У підсумку огляд 17 досліджень показав, що застосування метформіну пов’язане зі зниженням смертності у хворих на ХХН. Позитивний вплив метформіну на нирки підтверджений як in vitro, так і в експериментах на тваринах.
У популяційному дослідженні за участю 469 688 пацієнтів було показано, що прийом метформіну значно знижує частоту розвитку сліпоти, гіперглікемії, гіпоглікемії, ампутацій та тяжкої ниркової недостатності. На тлі терапії метформіном спостерігалося менше та повільніше порушення функцій нирок, ніж при використанні препаратів сульфонілсечовини.
Ретроспективне когортне дослідження від американського Наукового реєстру реципієнтів трансплантатів (Scientific Registry of Transplant Recipients – SRTR) показало, що прийом метформіну сприяв зменшенню ускладнень і смертності протягом трьох років після трансплантації у хворих на ЦД 2 типу.
Отже, на підставі експериментальних даних та відповідних клінічних спостережень метформін є перспективним препаратом для профілактики та лікування уражень нирок у хворих на ЦД 2 типу.
De Broe М.Е. Renoprotective Effects of Metformin, Nephron. 2018;138(4):261-274. doi: 10.1159/000481951. Epub 2017 Dec 14.
Тематичний номер «Діабетологія, Тиреоїдологія, Метаболічні розлади» № 3 (43) жовтень 2018 р.