17 квітня, 2020
Використання пластирів із капсаїцином у високій концентрації для лікування больової форми діабетичної периферичної нейропатії
Методи. Проведено відкрите рандомізоване контрольоване дослідження, метою якого було оцінити довгострокову безпеку й ефективність лікування капсаїциновим пластирем у пацієнтів із больовою формою діабетичної периферичної нейропатії (ДПН). Учасники застосовували пластир із капсаїцином (аплікація тривалістю 30 або 60 хв) плюс стандарт лікування (Standard of Care, SOC) або лише SOC. Ефективність оцінювали за змінами від початкового рівня до 52-го тижня дослідження за допомогою опитувальника Brief Pain Inventory – Diabetic Neuropathy Version, шкали Patient Global Impression of Change (PGIC), опитувальника EuroQol‑5 Dimension (EQ‑5D).
Результати. У дослідження були включені 468 пацієнтів, яких розподілили на три групи відповідно до отримуваного лікування (пластир із капсаїцином 30 або 60 хв плюс SOC і лише SOC). Динаміка середньої величини болю від початкового рівня до 52-го тижня спостереження становила -37,5% для 30-хвилинної аплікації, -40,8% – для 60-хвилинної, -13,9% – для SOC. Різниця між групами прогресивно зростала від -17,7 та -18,6% на 1-му місяці лікування для 30- та 60-хвилинної аплікації відповідно до -21,9 та -24% на 12-му місяці.
Висновки. У пацієнтів із больовою ДПН повторне лікування капсаїцином плюс SOC протягом 52 тиж продемонструвало більшу ефективність, аніж лише SOC. Використання капсаїцину забезпечило стійке полегшення болю, сприяло покращенню якості життя та загального стану здоров’я. Крім того, величина диференційованого ефекту лікування збільшується з часом від першого до останнього застосування пластиру.
Vinik A., Perrot S., Vinik E. et al. Repeat treatment with capsaicin 8% patch (179 mg capsaicin cutaneous patch): effects on pain, quality of life, and patient satisfaction in painful diabetic peripheral neuropathy:
an open-label, randomized controlled clinical trial.
Journal of Current Medical Research and Opinion, 2019; 2 (12): 388-401.