27 вересня, 2021
Нові біомаркери можуть виявити ранні зміни очей, які можуть призвести до сліпоти, пов’язаної з діабетом
Згідно з новим дослідженням, проведеним у Школі оптометрії Університету Індіани, нові біомаркери, виявлені в очах, можуть знайти ключ до лікування діабетичної ретинопатії і, можливо, навіть цукрового діабету (ЦД). Дослідження опубліковане в журналі PLOS One.
На ранніх стадіях діабет може вражати очі ще до того, як зміни стануть помітними під час звичайного клінічного огляду. Однак нове дослідження сітківки показало, що ці зміни можна визначити раніше з допомогою спеціальних оптичних методів і комп’ютерного аналізу.
Можливість виявлення біомаркерів цього загрозливого для зору стану може призвести до раннього виявлення людей, схильних до ризику розвитку діабету або погіршення зору, а також поліпшити можливості лікарів із ведення таких пацієнтів.
«Раннє виявлення пошкодження сітківки при діабеті можливе з допомогою безболісних методів і може раніше виявити пацієнтів із недіагностованим ЦД, аби зменшити наслідки неконтрольованого захворювання», – сказала співавторка дослідження, заслужена професорка Школи оптометрії Університету Індіани Енн Е. Елснер.
Діабетична ретинопатія, що спричинена змінами кровоносних судин сітківки ока, є найпоширенішим діабетичним офтальмологічним ускладненням і провідною причиною сліпоти у дорослих США. Очікується, що з 2010 по 2050 рік кількість американців із діабетичною ретинопатією збільшиться майже вдвічі – із 7,7 до 14,6 мільйонів.
Нове дослідження є ще однією віхою поширеного сьогодні використання штучного інтелекту (ШІ) у виявленні діабетичної ретинопатії. Однак деякі з алгоритмів ШІ забезпечують виявлення цього офтальмологічного ускладнення ЦД на основі ознак, які з’являються набагато пізніше, ніж зміни, виявлені в цьому дослідженні.
«Багато алгоритмів використовують будь-яку інформацію про зображення, яка відрізняється між пацієнтами з діабетом і контрольною групою, що дозволяє визначити, у кого з них може бути діабет, але ці алгоритми можуть бути неспецифічними, – сказала Елснер. – Наш метод може бути об’єднаний з іншими для отримання ранньої інформації щодо ознак на певних шарах сітківки або типах тканин, що додасть до бази інформацію, яка не аналізується іншими алгоритмами».
Елснер провела аналіз зображень сітківки у своїй лабораторії в центрі офтальмологічних досліджень І. Боріша Школи оптометрії Університету Індіани разом зі співавтором Джоелом А. Папаєм, аспірантом програми з вивчення зору у Школі. Вони використовували дані, зібрані у добровольців із діабетом, а також у здорових осіб. Додаткова інформація також була зібрана під час обстеження на діабетичну ретинопатію членів малозабезпеченої спільноти в Каліфорнійському університеті в Берклі та Alameda Health.
Комп’ютерний аналіз проводився на основі даних зображень сітківки ока, які зазвичай збираються у добре обладнаних клініках, але більша частина інформації, використаної в цьому дослідженні, часто ігнорується при діагностиці або веденні пацієнтів.
Джерело: https://www.sciencedaily.com/releases/2021/08/210813105533.htm