7 жовтня, 2021
Цукровий діабет 2 типу: вісцеральний жир важливіший за індекс маси тіла?
Автори невеликого попереднього дослідження вважають, що зниження кількості жиру, розташованого в ділянці живота та оточуючого внутрішні органи, може бути важливішим, ніж зниження індексу маси тіла (ІМТ).
Дослідники повідомили про свої висновки на Щорічних зборах Європейської асоціації з вивчення діабету (28 вересня – 1 жовтня 2021 р., онлайн).
Наявні дані свідчать про те, що якщо люди з надмірною вагою або ожирінням досягають втрати ваги і зберігають її на належному рівні, вони можуть домогтися ремісії. Натомість у зазначеному дослідженні вчені пішли далі та вирішили з’ясувати, чи може втрата ваги призвести до ремісії діабету 2 типу навіть у тих осіб, чия вага перебуває у межах помірного діапазону ІМТ – пояснив один із авторів дослідження, доктор Ахмад Аль-Мрабех, науковий співробітник Центру серцево-судинних досліджень при Королівському медичному дослідницькому інституті Единбурзького університету (Шотландія).
«Ми помітили, що метаболічний профіль помітно змінився після дотримання низькокалорійної дієти, навіть коли зміна маси тіла була незначною. Тому ми хотіли перевірити, чи може помірна втрата ваги призвести до ремісії у пацієнтів, які не страждають на ожиріння», – повідомив д-р А. Аль-Мрабех.
За словами головного автора дослідження, професора Роя Тейлора, директора центру магнітного резонансу Ньюкаслського університету (Велика Британія), попереднє дослідження показало, що втрата ваги на 10–15 % може призвести до ремісії діабету 2 типу у пацієнтів, які страждають надмірною вагою або ожирінням. Однак лікарі схильні припускати, що діабет 2 типу у людей без надмірної ваги має іншу причину. Це означає, що, на відміну від людей із надмірною вагою, тим, хто має помірну вагу, зазвичай не радять худнути до того, як їм будуть призначені ліки від діабету та інсулін. «Наші результати, хоча вони і є попередніми, дуже чітко демонструють, що діабет пов’язаний не просто із ожирінням, а із надмірним вмістом жиру в печінці та підшлунковій залозі незалежно від ІМТ. У печінці цей надлишок жиру перешкоджає нормальній роботі інсуліну. У підшлунковій залозі це змушує бета-клітини припиняти вироблення інсуліну. Ми показали, що люди із помірною вагою, які втрачають 10–15 % маси тіла, мають дуже хороші шанси позбутися діабету», – зазначив професор Р. Тейлор.