2 серпня, 2024
Препарат проти діабету може уповільнити прогресування хвороби Альцгеймера
Препарати ліраглутид і семаглутид є агоністами глюкагоноподібного пептидного рецептора (GLP-1), відомі також як Wegovy або Ozempic, ліцензовані для лікування ожиріння, а також діабету 2 типу. Однак учені виявляють ширше застосування цих ліків, окрім їхнього початкового призначення. У дослідженні за участю 200 пацієнтів із хворобою Альцгеймера під керівництвом професора Пола Едісона з Імперського коледжу Лондона вивчали мозок пацієнтів, які приймали ліраглутид. Препарат продемонстрував значне зниження зменшення мозку та гальмування зниження когнітивних функцій, порівнюючи з пацієнтами, які приймали плацебо.
Результати було виявлено за допомогою візуалізації головного мозку – лобової, скроневої, тім’яної частин і загальної сірої речовини мозку. Це частини, які контролюють пам’ять, навчання, мову та прийняття рішень – усі критичні функції, які змінюються внаслідок хвороби Альцгеймера. Нове дослідження, представлене на Міжнародній конференції Асоціації Альцгеймера (AAIC 2024) у Філадельфії, свідчить про те, що ліраглутид може захистити мозок людей із легким ступенем хвороби Альцгеймера та зменшити зниження когнітивних функцій на 18 % після року лікування препаратом.
Рандомізоване подвійне сліпе плацебо-контрольоване дослідження залучило 204 пацієнтів із легкою формою хвороби Альцгеймера, за якими спостерігали у 24 клініках Великої Британії. Половина учасників отримувала щоденну ін’єкцію 1,8 мг ліраглутиду, інша частина – плацебо. Перед початком експерименту усім пацієнтам провели магнітно-резонансну томографію (МРТ) мозку для оцінки його структури та об’єму, а також позитронно-емісійну томографію (ПЕТ) для сканування метаболізму глюкози та детального тестування пам’яті. Ці тести були повторені наприкінці дослідження.
Науковці зазначають, що хоча точно не зрозуміло, як ліраглутид діє на мозок, вони вважають, що його захисна дія зумовлена здатністю препарату впливати на численні процеси, що відбуваються в мозку: нейрозапалення, агрегацію білка тау, резистентність до інсуліну та функціонування амілоїду, що призводить до уповільнення зменшення обсягу мозку. Це може бути аналогічно статинам, які захищають серце, знижуючи рівень холестерину. Окрім того, агоністи GLP-1 покращують зв’язок між нервовими клітинами.
Професор Едісон пояснив, що оскільки ліраглутид та інші аналоги GLP-1 вже ліцензовані для лікування ожиріння і діабету, дозвіл на використання препаратів для лікування хвороби Альцгеймера може бути отриманий швидко. Він додав: «Якщо вчені зможуть додатково продемонструвати, що це працює на пацієнтів із хворобою Альцгеймера під час третьої фази випробувань, і FDA схвалить його, препарат буде доступним моментально». Два незалежних випробування третьої фази тривають, результати мають бути відомі вже 2025 року.
Джерело: https://aaic.alz.org/releases-2024/glp-drug-liraglutide-may-protect-against-dementia.asp