8 серпня, 2024
Препарат від псоріазу є перспективним для лікування дитячого діабету 1 типу
Лікарський засіб, який зараз використовується для лікування псоріазу, виявився ефективним у лікуванні ранніх стадій діабету 1 типу в дітей і підлітків, показало нове клінічне випробування під керівництвом Кардіффського університету в Уельсі. Устекінумаб, моноклональне антитіло, яке застосовують для лікування псоріазу із 2009 року, ефективний у збереженні здатності організму виробляти інсулін за діабету 1 типу. Учені ідентифікували роль специфічних імунних клітин (клітин Th17 – Т-хелпери 17), які спричиняють діабет 1 типу, і додатково встановили роль імунотерапії у стримуванні руйнування клітин, що продукують інсулін.
Клінічні випробування перевіряли лікування псоріазу у 72 підлітків віком від 12 до 18 років із діабетом 1 типу, який діагностували незадовго до дослідження. Діабет 1 типу виникає, коли імунна система організму атакує та знищує клітини, які виробляють інсулін, що робить хворого залежним від ін’єкцій гормону підшлункової залози. Зараз дослідники розробляють способи уповільнення або повної зупинки атаки імунної системи.
Устекінумаб – це ін’єкційний засіб, який пацієнти можуть застосовувати самостійно вдома; він використовується для ефективного лікування понад 100 000 пацієнтів із захворюваннями імунітету, наприклад, важким псоріазом, псоріатричним артритом, важкою формою хвороби Крона та виразковим колітом. Професор Тім Трі з Королівського коледжу Лондона зазначив: «Ми виявили, що устекінумаб знижує рівень крихітної групи імунних клітин у крові, які називаються клітинами Th17.1. Вони становлять лише 1 із 1000 імунних клітин крові, але відіграють важливу роль у руйнуванні клітин, що виробляють інсулін… Це пояснює, чому устекінумаб має так мало побічних ефектів. Він націлений на шкідливі клітини, залишаючи 99 % імунної системи недоторканою – чудовий приклад точної медицини».
«Ми випробували це лікування на дітях і підлітках, які вже потребували інсуліну. Було б краще, якби ми могли лікувати їх на більш ранній стадії, поки діти ще здорові, і запобігти його застосуванню», – зауважує професор Колін Даян. Після 12 місяців використання устекінумабу дослідники виявили, що рівень С-пептиду – ознака того, що організм виробляє інсулін, – був на 49 % вищим. Це клінічне випробування також надає перші клінічні докази ролі клітин Th17 у діабеті 1 типу. Зараз потрібні подальші дослідження для визначення необхідних доз і груп пацієнтів, яким таке лікування буде найбільш корисним.
Джерело: https://www.nature.com/articles/s41591-024-03115-2