26 листопада, 2024
Левотироксин і втрата кісткової маси - чи існує доведена кореляція?
Згідно з дослідженням, представленим на щорічній зустрічі Радіологічного товариства Північної Америки (RSNA), левотироксин, другий за популярністю препарат, який призначають літнім людям у США, може бути пов’язаний із втратою кісткової маси. Препарат є синтетичною версією гормону тироксину, який зазвичай призначають для лікування гіпотиреозу – дефіциту гормонів щитоподібної залози або зниження їхнього біологічного ефекту на тканинному рівні. 23 мільйони американців – приблизно 7 % населення США – щодня приймають левотироксин.
«Дані вказують на те, що значна частина призначень гормонів щитовидної залози припадає на людей похилого віку без гіпотиреозу, що викликає занепокоєння щодо подальшого відносного надлишку гормонів…», – зауважує провідна авторка дослідження Єлена Готбі, докторка медичних наук, співробітниця Школи медицини Університету Джона Гопкінса в Балтиморі, штат Меріленд. Нормальним діапазоном для кількості тиреотропного гормону (ТТГ) у крові зазвичай вважають показники 0,4-5,0 мМо/л. Надлишок гормонів щитоподібної залози пов’язаний із підвищеним ризиком переломів кісток, адже тиреоїдні гормони підсилюють ефекти інсуліноподібного фактора росту кісткової та хрящової тканин.
Під час цього дослідження прагнули визначити, чи пов’язані вживання левотироксину та високий рівень гормонів щитоподібної залози в межах контрольного діапазону з більшою втратою кісткової маси у «еутиреоїдних» дорослих, тобто людей із нормальною функцією залози. До експериментів були залучені учасники віком 65 років і старше, у яких результати принаймні двох контрольних вимірювань функції щитоподібної залози перебували в межах референтних значень.
Результати показали, що використання левотироксину було пов’язане з більшою втратою загальної кісткової маси тіла та щільності кісткової тканини – навіть в учасників, у яких рівень ТТГ був у межах норми, – протягом середнього періоду спостереження 6,3 роки. Ці твердження залишалися незмінними навіть при врахуванні вихідного рівня ТТГ та інших факторів ризику, як-от віку, статі, історії вживання інших ліків чи куріння. «Наше дослідження свідчить про те, що навіть у разі дотримання поточних рекомендацій використання левотироксину пов’язане з більшою втратою кісткової маси в людей похилого віку», – підсумовує Шадпур Демері, доктор медичних наук, професор радіології в університеті Джона Гопкінса. Головна рекомендація дослідників для клініцистів – регулярний контроль функції щитоподібної залози в пацієнтів, які приймають синтетичні гормони.
Джерело: https://press.rsna.org/timssnet/media/pressreleases/14_pr_target.cfm?id=2538