Головна Новини Ендокринологія Шанс на лікування діабету: як загадковий гармін регенерує β-клітини підшлункової залози

13 грудня, 2024

Шанс на лікування діабету: як загадковий гармін регенерує β-клітини підшлункової залози

Шанс на лікування діабету: як загадковий гармін регенерує β-клітини підшлункової залози

Дослідники діабету та біоінформатики з Медичної школи Маунт-Синай у Нью-Йорку змогли точно виявити, як діють препарати для регенерації β-клітин. Ці ліки, раніше розроблені в Маунт-Синай, можуть бути перспективними для понад 500 мільйонів людей у світі, які страждають на діабет. Результати останніх експериментів були опубліковані в Cell Reports Medicine.

Понад 15 років дослідники Медичної школи невпинно працювали над пошуком способу лікування діабету, визначивши препарати, які можуть стимулювати регенерацію β-клітин підшлункової залози, що виробляють інсулін. У 2015 році виявили першу й поки що єдину відому сполуку, що збільшує проліферацію клітин підшлункової залози, – гармін. Така функція препарату зумовлена інгібуванням ним ферментного шляху DYRK1A, який блокує ріст клітин.

У 2019 і 2020 роках учені повідомили, що інгібітори DYRK1A можуть синергізувати із препаратами-агоністами рецепторів GLP-1, такими як семаглутид (наприклад, Ozempic) та ексенатид (Byetta), щоб індукувати більш стійкі рівні регенерації β-клітин. Зрештою, у липні 2024 року науковці показали, що лише гармін збільшує масу β-клітин людини на 300 %, а якщо додати агоністи GLP-1, то на 700 %.

Ключовим питанням було те, як сполука змушує клітини регенерувати. Після своїх останніх експериментів дослідницька група повідомляє, що нові β-клітини можуть походити з несподіваного джерела: другого типу клітин підшлункової залози, які називаються α-клітинами. Оскільки α-клітини є у великій кількості в пацієнтів із діабетом, ці структури можуть служити джерелом нових β-клітин без порушення функції обох типів клітин.

«Наше важливе відкриття показує, що препарати сімейства гармінів можуть індукувати перетворення лінії в острівцях підшлункової залози людини, – зазначає Есра Каракосе, доцент Медичної школи. – Це може означати, що люди з усіма видами діабету мають великий потенційний «резервуар» для майбутніх β-клітин, які просто чекають активації такими препаратами, як гармін». Зараз учені активно планують клінічні дослідження із людьми.

Джерело: https://www.cell.com/cell-reports-medicine/fulltext/S2666-3791(24)00603-7?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS2666379124006037%3Fshowall%3Dtrue