Головна Новини Ендокринологія Естроген та алкогольна залежність: як рівні гормону впливають на ризики виникнення хвороби

3 січня, 2025

Естроген та алкогольна залежність: як рівні гормону впливають на ризики виникнення хвороби

Естроген та алкогольна залежність: як рівні гормону впливають на ризики виникнення хвороби

Дослідники з Weill Cornell Medicine (підрозділ біомедичних досліджень і медична школа Корнельського університету в Нью-Йорку) визначили нову, невідому роль естрогенів. Естрогени (17β-естрадіол, естрон і естріол) є стероїдними гормонами, які чинять фемінізуючу дію та виробляються статевими і наднирковими залозами. Згідно з новими висновками, ці сполуки регулюють потяг до алкоголю в жінок, збільшуючи споживання напоїв. «Ми знаємо набагато менше про те, що впливає на поведінку жінок щодо вживання алкоголю, тому що більшість досліджень проводилися серед чоловіків», – розповідає головна авторка роботи Крістен Плейл, доцентка кафедри фармакології у Weill Cornell Medicine.

У дослідженні 2021 року Плейл та її команда показали, що конкретна популяція нейронів у ділянці мозку між мигдалиною та таламусом, яка називається ліжковим ядром межової смуги (BNST – bed nucleus of the stria terminalis), була більш збудливою в самок мишей, ніж у самців. Відомо, що ця ділянка регулює реакцію організму на стрес, харчову поведінку та потяг до алкоголю. Тоді вчені визначили, що підвищена активність ядра корелювала з більшим потягом гризунів до алкоголю. Проте невідомим залишався факт, чому BNST більш збудливий у самок.

Нещодавно науковці встановили, що причиною такої активності в жінок є естрогени. Окрім того, учених здивував механізм дії гормонів. Естрогени зазвичай чинять свою дію шляхом зв’язування з ядерними рецепторами, які змінюють активність певних генів – процес, який може тривати годинами. Останні експерименти демонструють, що естрогени зв’язуються з рецепторами на поверхні нейронів, де безпосередньо модулюють міжклітинний зв’язок. «Ми вважаємо, що це перший випадок, коли хтось показав, що під час нормального циклу ендогенного естрогену, що виробляється яєчниками, може так швидко перебігати процес», – зазначила Плейл.

Науковці ідентифікували рецептор, який опосередковує виявлений ефект, і визначили, що він експресується у збуджених нейронах BNST. Зараз дослідники вивчають точні сигнальні механізми процесу, а також простежують, чи та сама система регулює вживання алкоголю чоловіками. Єдина відмінність полягатиме у джерелі естрогену, який у чоловіків залежить від перетворення тестостерону в естроген.

Інгібування ферменту, який синтезує естрогени, може запропонувати нове лікування для вибіркового зниження споживання алкоголю, коли рівень гормонів різко зростає. Уже схвалена версія такого інгібітора зараз використовується для лікування жінок від пухлин, чутливих до естрогену. «Поєднання цього препарату зі сполуками, які модулюють вплив хімічних речовин, що виробляються нейронами BNST, потенційно може забезпечити новий цілеспрямований підхід до лікування розладів, пов’язаних із вживанням алкоголю», – підсумовує Плейл.

Джерело: https://www.nature.com/articles/s41467-024-54737-6