9 січня, 2025
Штучний інтелект використовує моніторинг глюкози, аби передбачити та ідентифікувати різні підвиди діабету 2 типу
Цукровий діабет 2 типу вражає понад 537 мільйонів дорослих у всьому світі. Діабет і предіабет визначають за показниками підвищення рівня глюкози, і традиційно вважається, що пацієнти зі згаданими патологіями мають як інсулінорезистентність, так і дисфункцію β-клітин підшлункової залози. Проте нещодавно вчені довели: різні пацієнти демонструють неоднакові ступені резистентності до інсуліну та дисфункції β-клітин, а також дефекти дії інкретинів (гормонів, що регулюють рівні глюкози) і регуляцію рівня глюкози в печінці. Такі патогенетичні ознаки стали основою для створення підвидів цукрового діабету 2 типу.
Усі вищезгадані патологічні явища присутні до початку явної гіперглікемії, але їх неможливо ідентифікувати за межами спеціалізованих дослідницьких центрів. Тепер науковці Стенфордського університету (Каліфорнія, США) розробили алгоритм на основі штучного інтелекту (ШІ), який використовує дані безперервного моніторингу рівня глюкози в крові для визначення підвидів діабету 2 типу. Для цього вимірювали концентрацію глюкози у плазмі із 5–15-хвилинними інтервалами (16 часових точок) упродовж 180 хвилин після введення 75 г вуглеводу перорально.
«Це інструмент, який люди можуть використовувати для вживання профілактичних заходів. Наприклад, якщо рівні глюкози попереджають про наявність предіабету, можна скоригувати звички в харчуванні чи фізичній активності», – зазначає Майкл Снайдер, професор генетики в університеті. Залежно від виду порушення, можна створити індивідуальні рекомендації для будь-кого, хто пройшов тест. «Навіть якщо в людини з інсулінорезистентністю не буде діабету, про порушення важливо знати, оскільки резистентність до інсуліну є фактором ризику для інших захворювань, таких як хвороби серця та жировий гепатоз», – доповнює Трейсі Маклафлін, професорка ендокринології.
В експериментах за участю 54 учасників (21 із предіабетом і 33 – здорові) дослідники застосували алгоритм ШІ, щоби визначити різні моделі в межах піків і спадів рівнів глюкози, які відповідають різним підвидам діабету 2 типу. Учасники, які користувалися безперервними моніторами глюкози, також проходили традиційний пероральний глюкозотолерантний тест для порівняння результатів. Було виявлено, що штучний інтелект у 90 % випадків зміг ідентифікувати правильний підвид діабету. Учені планують розвивати свою технологію та зробити її доступною для клініцистів.
Джерело: https://www.nature.com/articles/s41551-024-01311-6