Головна Новини Ендокринологія Не лише глюкоза крові: які важливі показники потрібно регулярно контролювати пацієнтам із цукровим діабетом 2 типу?

5 лютого, 2025

Не лише глюкоза крові: які важливі показники потрібно регулярно контролювати пацієнтам із цукровим діабетом 2 типу?

Не лише глюкоза крові: які важливі показники потрібно регулярно контролювати пацієнтам із цукровим діабетом 2 типу?

У новому дослідженні, опублікованому в журналі BMJ Nutrition, Prevention & Health, група вчених оцінила тягар дефіциту мікроелементів у пацієнтів із цукровим діабетом 2 типу різних демографічних і географічних регіонів. Урбанізація, малорухливий спосіб життя та переважання ультраоброблених продуктів погіршують стан хворих. За сучасними уявленнями, дефіцит поживних мікроелементів – це тиха епідемія, яка підриває метаболічний стан і якість життя не лише людей із цукровим діабетом, а й усіх жителів Землі.

Для дослідження було проаналізовано детальні показники понад 52 000 хворих на цукровий діабет 2 типу. Сумарна поширеність дефіциту багатьох поживних мікроелементів серед пацієнтів склала 45,3 %. Нестача нутрієнтів була більшою в жінок (48,62 %), ніж у чоловіків (42,53 %). Дефіцит вітаміну D виявився найпоширенішим, вражаючи 60,45 % пацієнтів. Дефіцит магнію був другим за розповсюдженістю – 41,95 %. Дефіцит вітаміну B12 був значно вищим у споживачів метформіну (28,72 %), ніж у пацієнтів, які не вживали цей бігуанід.

Вітамін D відіграє ключову роль у метаболізмі глюкози та інсуліновій чутливості, що особливо важливо для пацієнтів із цукровим діабетом 2 типу. Гіповітаміноз D асоціюється зі зниженням функції β-клітин підшлункової залози, підвищенням рівня глікемії натще та прогресуванням діабетичних ускладнень. Окрім того, такий дефіцит призводить до порушення метаболізму кальцію та фосфору, що погіршує мікроциркуляцію і нейропатичні зміни. Основними симптомами дефіциту вітаміну D є м'язова слабкість, підвищена втомлюваність, остеомаляція, підвищений ризик остеопорозу, депресивні стани та порушення імунної функції.

Магній бере участь у фосфорилюванні інсулінових рецепторів, активації тирозинкінази та транспорту глюкози у клітини. Гіпомагніємія викликає зниження чутливості до інсуліну, посилює оксидативний стрес і запалення (активація TNF-α, IL-6), що спричиняє прогресування діабетичних ускладнень. Основними симптомами гіпомагніємії є м’язова слабкість, судоми, аритмії, нейропатії, гіпертензія, дратівливість і когнітивні порушення. У пацієнтів із ЦД2 дефіцит магнію асоційований із підвищенням рівня глікозильованого гемоглобіну (HbA1c), порушенням ліпідного профілю та підвищеним ризиком серцево-судинних ускладнень, зокрема ішемічної хвороби серця та артеріальної гіпертензії.

Вітамін B12 (кобаламін) відіграє важливу роль у метаболізмі амінокислот, синтезі ДНК та підтримці функції нервової системи. Метформін порушує абсорбцію кобаламіну в тонкому кишечнику, тому в пацієнтів, які приймають препарат, збільшується ризик діабетичної нейропатії. Основними клінічними симптомами гіповітамінозу В12 є парестезії, оніміння кінцівок, м’язова слабкість, атаксія, депресивні стани, когнітивні порушення, макроцитарна анемія та гіпергомоцистеїнемія, яка спричиняє розвиток серцево-судинних ускладнень. Дефіцит цього вітаміну також може зумовити мегалобластну анемію, що супроводжується слабкістю, тахікардією та порушенням оксигенації тканин.

Джерело: https://nutrition.bmj.com/content/early/2025/01/03/bmjnph-2024-000950