Головна Новини Ендокринологія Нові канадські рекомендації пропонують комплексний підхід до лікування ожиріння в дітей

18 квітня, 2025

Нові канадські рекомендації пропонують комплексний підхід до лікування ожиріння в дітей

Нові канадські рекомендації пропонують комплексний підхід до лікування ожиріння в дітей

Нове дослідження Canadian Medical Association Journal надає засновані на доказах рекомендації щодо лікування ожиріння в дітей. У поточних настановах учені розділили свої рекомендації на 5 поведінкових і психологічних втручань, 3 фармакологічні та 2 хірургічні втручання. Наполегливо рекомендувався багатокомпонентний комплексний вплив, який складається із принаймні двох методів, що контролюють харчування, фізичну активність і психологічну підтримку.

Щороку в Україні діагностують 15,5 тис. нових випадків дитячого ожиріння. Основою лікування цього захворювання є коригування способу життя – зміни в дієті та фізична активність. За статистикою, приблизно одна чверть дітей віком від 4 до 11 років і одна третина дітей віком від 12 до 17 років у Канаді мають збільшений індекс маси тіла. Серед дітей з ожирінням поширені метаболічні (резистентність до інсуліну та високий кров’яний тиск), механічні (обструктивне апное сну або м’язово-скелетний біль), соціальні (знущання, булінг) проблеми і проблеми психічного здоров’я (тривога або депресія).

Харчові втручання, що передбачають певні обмеження, такі як дієта з низьким вмістом жиру, низьким глікемічним індексом і середземноморська дієта, успішно використовуються для лікування дитячого ожиріння. Дослідження також продемонстрували позитивні наслідки втручань із фізичною активністю, включно з аеробними та силовими навантаженнями, водночас поєднання обох видів тренувань є найбільш ефективним.

Достовірність доказів щодо ефективності психологічних втручань була помірною. Проте дослідники рекомендують їх для лікування ожиріння в дітей, наприклад, консультування вузьких спеціалістів і стандартизовану когнітивну поведінкову терапію. У дітей віком від 12 років поведінкові та психологічні втручання можна поєднувати з використанням агоністів рецепторів глюкагоноподібного пептиду-1 (GLP-1), такими як ексенатид, ліраглутид і семаглутид. Бігуаніди також можна рекомендувати для деяких груп пацієнтів, на відміну від інгібіторів ліпази, що взагалі не радять застосовувати.

Хірургічне втручання також може застосовуватися для лікування: у дітей віком від 13 років можна розглянути лапароскопічну рукавну резекцію шлунка або операцію шунтування Roux-en-Y в поєднанні з поведінковими та психологічними втручаннями. Ключовим обмеженням поточного дослідження є те, що воно зосереджено виключно на боротьбі з ожирінням, а не на профілактиці.

Джерело: https://www.cmaj.ca/content/197/14/E372