10 червня, 2025
Учені представляють Isaac – неінвазивний портативний пристрій, який визначає рівень глікемії, аналізуючи видихуване повітря

Статистика ВООЗ невтішна: цукровий діабет вражає приблизно 830 мільйонів людей у всьому світі. За даними Американської діабетичної асоціації, цей стан також є «найдорожчим» хронічним захворюванням для систем охорони здоров’я, витрати на яке у США щорічно сягають 412,9 мільярдів доларів. Обов’язковою частиною життя пацієнтів із діабетом є постійний моніторинг рівня цукру в крові. Оскільки глюкометри не завжди є зручними для хворих, учені Університету Індіани (США) створили новий пристрій, який одного дня може стати альтернативою або доповненням до сучасних методів контролю рівнів глюкози.
Isaac – це невеликий легкий пристрій, який надає точну інформацію про глікемічний стан користувачів, використовуючи лише їхнє дихання. На створення такого пристрою вчених надихнули собаки-помічники, які були навчені реагувати на гіпоглікемію у своїх власників. «Наша лабораторія змогла успішно ідентифікувати специфічні молекули у видихуваному повітрі, які корелюють із гіпоглікемією, тобто «запахом», який можуть виявити собаки, які реагують на діабет, – зазначив Мангілал Агарвал, один із керівників проєкту. – Окрім ідентифікації цих молекул, наша лабораторія тестує нанорозмірні датчики для їхнього виявлення, а також співпрацює з партнерами для комерціалізації технології».
Лабораторія Агарвала вже розпочала набір учасників із цукровим діабетом для підтвердження ефективності пристрою – це важливий наступний крок на шляху до комерціалізації. Випробування проводитиметься під керівництвом професорки педіатрії Лінди ДіМегліо. «У нашій клініці ми бачимо дітей з діабетом віком від 1 року, що створює справжній тягар для сімей, – розповідає вчена. – Впровадження доступного неінвазивного пристрою для маленьких дітей було б неймовірно корисним».
Найбільш доступними та поширеними методами контролю глікемії залишаються глюкометри та CGM-системи (Continuous Glucose Monitor). Глюкометр визначає рівень глюкози, аналізуючи краплю крові з пальця. Пристрій є доступним, недорогим і зручним для домашнього контролю, проте потребує проколу та не дає даних про динаміку глікемії впродовж доби. Системи безперервного моніторингу глюкози (CGM) працюють завдяки тому, що сенсор у підшкірній клітковині щосекунди вимірює рівень міжклітинної глюкози. Технологія постійно показує коливання глюкози, попереджаючи про гіпо- і гіперглікемію, проте є дорожчою, ніж звичайні глюкометри, та вимагає регулярної заміни сенсорів.
Джерело: https://news.iu.edu/live/news/45915-innovative-breathalyzer-device-could-improve