22 червня, 2020
Гастроентерологічні симптоми в пацієнтів, інфікованих COVID‑19
Спалах COVID‑19 розпочався в грудні 2019 року в м. Ухань (Китайська Народна Республіка). Серед пацієнтів, інфікованих COVID‑19, часто відзначалися різноманітні гастроентерологічні симптоми.
Метою цього дослідження було вивчити поширеність гастроентерологічної симптоматики серед хворих на COVID‑19 і прогноз таких пацієнтів.
Методи. До зазначеного описового перехресного багатоцентрового дослідження було включено пацієнтів із лабораторно підтвердженою коронавірусною інфекцією COVID‑19, яких госпіталізували до трьох лікарень Уханя в період із 18 січня по 28 лютого 2020 року.
Результати. Усього проаналізовано 294 випадки захворювання на COVID‑19, включаючи дані лабораторних, візуалізаційних і гістологічних досліджень. Середній вік пацієнтів становив 52,9±6 року (107 чоловіків і 97 жінок). У більшості хворих найчастіше відзначалися респіраторні симптоми та лихоманка. Гастроентерологічна симптоматика спостерігалася в 103 випадках (50,5%) захворювання та включала відсутність апетиту (81 випадок – 78,6%), діарею (35 випадків – 34%), блювання (4 випадки – 3,9%) й абдомінальний біль (2 випадки – 1,9%). Відсутність апетиту було виключено з аналізу внаслідок низької специфічності цього симптому щодо порушень із боку шлунково-кишкового тракту. Отже, всього в 38 пацієнтів (18,6%), інфікованих COVID‑19, було помічено гастроентерологічну симптоматику (діарея, блювання чи біль у животі). Варто також підкреслити, що в таких хворих період між появою симптомів хвороби та госпіталізацією був довшим, аніж у пацієнтів, які відзначали наявність лише респіраторної симптоматики (9 днів порівняно із 7,3 дня). Крім того, в 6 випадках пацієнти мали лише гастроентерологічні симптоми за відсутності респіраторних проявів захворювання. Цікавим було й те, що з посиленням тяжкості перебігу захворювання вираженість гастроентерологічних симптомів дедалі збільшувалася. Аналізуючи дані лабораторних досліджень інфікованих COVID‑19, дослідники з’ясували, що хворі з гастроентерологічними симптомами мали вищий середній рівень ферментів печінки, нижчий рівень моноцитів і подовження протромбінового часу. Також їм призначали більшу кількість протимікробних препаратів.
Висновки. Виявлено високу розповсюдженість гастроентерологічної симптоматики серед пацієнтів із COVID‑19. У таких хворих відзначалися тривалий період від початку появи симптомів до госпіталізації, а також, згідно з результатами лабораторних досліджень, подовження часу згортання крові та підвищення рівнів печінкових ферментів. Отже, наявність діареї є однією з основних клінічних особливостей інфекції COVID‑19. Цей факт слід обов’язково враховувати медичним працівникам під час огляду пацієнтів із гастроентерологічними симптомами та позитивним епідеміологічним анамнезом щодо COVID‑19. Необхідним є проведення подальших клінічних досліджень задля підтвердження отриманих результатів.
Pan L. et al. Clinical characteristics of COVID‑19 patients with digestive symptoms in Hubei, China: a descriptive, cross-sectional, multicenter study. The Am. J. of Gastr. 2020.
Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 9 (478), травень 2020 р.