22 червня, 2020
Ефективність застосування устекінумабу у хворих на хворобу Крона
Метою цього дослідження було вивчити ефективність устекінумабу в комплексному лікуванні пацієнтів із хворобою Крона (ХК).
Методи. У ретроспективному когортному дослідженні брали участь дорослі пацієнти зі встановленим діагнозом ХК (n=84), які, крім стандартної терапії, приймали устекінумаб. Ефективність досліджуваного препарату оцінювали за поліпшенням перебігу захворювання, стійкістю лікарського засобу та нормалізацією рівнів запальних біомаркерів у сироватці крові (С-реактивного білка, альбуміну та кальпротектину).
Результати. На тлі постіндукційної терапії клінічна відповідь спостерігалася в 53% пацієнтів, клінічна ремісія – у 8%. При застосуванні устекінумабу протягом 1 року клінічна відповідь мала місце в 71% хворих, ремісія – в 14%. Частота небажаних побічних реакцій на тлі призначеної терапії була такою: інфекційні ускладнення (n=4), поява висипу (n=1), потреба в оперативному втручанні внаслідок розвитку ускладнень ХК (n=5) і загострення ХК (n=2).
Висновки. Частота розвитку небажаного побічного впливу на тлі застосування устекінумабу була низькою. Крім того, така терапія характеризувалася хорошою переносимістю та супроводжувалася нормалізацією рівнів запальних біомаркерів. Необхідно зазначити, що завдяки устекінумабу деякі пацієнти досягли клінічної ремісії захворювання.
Harris R. et al. Early real-world effectiveness of ustekinumab for Crohn’s disease. BMJ. 2020 Feb 10.
Підготувала Лілія Нестеровська
Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 9 (478), травень 2020 р.