25 серпня, 2023
Деякі захворювання кишечника можуть бути ранніми ознаками хвороби Паркінсона
Певні проблеми з кишечником, такі як закреп, утруднене ковтання та синдром подразненого кишечника, можуть бути ранніми попереджувальними ознаками хвороби Паркінсона, про що свідчить дослідження, опубліковане в журналі Gut. Вважається, що шлунково-кишкові симптоми передують розвитку цереброваскулярних захворювань (інсульту, аневризми головного мозку) або хвороби Альцгеймера, і було припущено, що захворювання кишечника можуть передувати розвитку також і хвороби Паркінсона.
Для перевірки гіпотези використали дані загальнонаціональної мережі медичних записів США (TriNetX) для порівняння груп пацієнтів, у яких була діагностована хвороба Паркінсона із невідомої причини (24 624 особи), із тими, у яких були діагностовані інші неврологічні захворювання, зокрема хвороба Альцгеймера (19 046 осіб), або цереброваскулярна хвороба (23 942 особи), або жодна з них (24 624 особи). Порівнювали частоту захворювань кишечника, включених у їхні електронні медичні записи в середньому за останні 6 років до діагностики хвороб Паркінсона/Альцгеймера та цереброваскулярної хвороби.
Аналіз даних показав, що чотири захворювання кишечника були пов’язані з вищим ризиком діагностики хвороби Паркінсона. Зокрема, гастропарез (затримка спорожнення шлунка), дисфагія (затруднене ковтання) і закреп більше ніж удвічі були пов’язані із ризиком розвитку хвороби Паркінсона за 5 років до встановлення діагнозу, тоді як синдром подразненого кишечника без діареї асоціювався з вищим ризиком на 17 %. Ані запальне захворювання кишечника, ані ваготомія (видалення всього або частини блукаючого нерва для лікування виразкової хвороби) не були пов’язані з підвищеним ризиком.
Припускають, що згадані неврологічні розлади мають шлунково-кишкові прецеденти через нейроімунні шляхи або через транслокацію нейротоксинів, отриманих із мікробіому, у ЦНС. Було встановлено сильний патологічний зв’язок між мікробіомними нейротоксинами, включно з ліпополісахаридом, отриманим з Escherichia colі, з порушеннями адгезії кишкових клітин, синаптичної передачі сигналів у мозку при хворобі Альцгеймера і загостренням запальної нейропатології. Крім того, з огляду на значну роль індукованого активними формами кисню запалення при цереброваскулярних захворюваннях, запальні кишкові та позакишкові хвороби були пов’язані з вищим ризиком серцево-судинних захворювань.
Джерело: https://gut.bmj.com/content/early/2023/07/12/gutjnl-2023-329685