21 березня, 2024
Клітковина, гени та мікробіом: дослідження виявило можливі тригери запальних захворювань кишечника
Біль у животі, діарея, втрата ваги – ці та інші симптоми запальних захворювань кишечника (ЗЗК) можуть значно впливати на життя людини. І хоча вчені з’ясували, що ЗЗК мають генетичний компонент, патологія розвивається не у всіх пацієнтів з обтяженим сімейним анамнезом. На сьогодні тригери хвороби Крона та виразкового коліту, відомих представників ЗЗК, залишаються в основному невідомими. Нове дослідження Університету Мічигану виявляє складну взаємодію між дієтою, генами та кишковою мікробіотою, яка може пояснити, чому розвиваються ЗЗК.
У деяких людей генетична втрата цитокіну – білка, який впливає на імунну систему, відомого як інтерлейкін-10, – призводить до раннього початку ЗЗК у немовлят і дітей. Нове дослідження має на меті більш детально вивчити цей генетичний зв’язок, використовуючи мишей із такими ж імунними змінами. Нещодавнє дослідження співробітників Університету виявило, що дієта з низьким вмістом клітковини призвела до розмноження бактерій, що розкладають муцин, – Akkermansia mucinphila та Bacteroides caccae. Ці бактерії починають шукати поживні речовини в шарі слизу, зменшуючи його товщину і бар’єрну функцію та наближаючи мікроби лише на 10–100 мікрон до тканини хазяїна. Цього було достатньо для мишей із генетичною схильністю до ЗЗК.
Окрім цього, годування мишей дієтою, багатою на клітковину, запобігало розвитку запалення. Навіть повернення мишей, які майже не вживали клітковини, до дієти з високим вмістом харчових волокон призвело до зниження рівня запалення, що свідчить про те, що клітковина може усунути шкідливий вплив ерозії слизового шару при запаленні. ЗЗК, особливо в дітей, часто лікують дієтою на основі формули, яка називається ексклюзивним ентеральним харчуванням (ЕЕХ), у якій не вистачає клітковини. Незважаючи на брак харчових волокон, ця дієта справді призводить до зменшення запалення.
Команда вчених виявила, що збільшена кількість однієї жирної кислоти з розгалуженим ланцюгом, ізобутирату, була підвищена в мишей, яких годували ЕЕХ, і могла пригнічувати запалення. Ізобутират виробляється шляхом бродіння деякими бактеріями в кишечнику. Схоже, що один зі способів, яким ЕЕХ може спрацювати на людях, полягає в тому, щоби спонукати певні бактерії виробляти корисні метаболіти. Спираючись на ці висновки, науковці планують досліджувати далі взаємодію між дієтою та бактеріями . Учені планують покращити терапію ЗЗК, а також отримати відповідь на питання, як запобігти появі цих захворювань шляхом маніпулювання визначеними факторами навколишнього середовища.
Джерело: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S193131282400060X?via%3Dihub