5 квітня, 2024
Препарат-кандидат для успішної боротьби із жировою хворобою печінки
Стеатотична хвороба печінки, пов’язана з метаболічною дисфункцією (MASLD), – назва, прийнята у 2023 році для стану, раніше відомому як неалкогольна жирова хвороба печінки (NAFLD). Цей стан діагностується, коли відбувається надмірне накопичення жиру в печінці (стеатоз) і наявний принаймні один метаболічний фактор ризику, як-от ожиріння та діабет 2 типу, надмірна вага, метаболічний синдром, дієта з високим вмістом фруктози, літній вік. Патологія може прогресувати до розвитку фіброзу і стеатогенного цирозу печінки та спричиняти гепатоцелюлярну карциному.
У відповідь на нагальну потребу в ефективних методах лікування MASLD дослідники під керівництвом професора Джин Хі Ана з Науково-технологічного інституту Кванджу (Південна Корея) розробили сполуку 11c, новий периферичний антагоніст 5-HT 2A, серотонінового рецептора. 11c демонструє багатообіцяючі властивості, надійну біологічну активність і сприятливий профіль безпеки. Ретельні аналізи виявили значне зниження маркерів запалення та фіброзу, що свідчить про потужну протизапальну і фіброзну дію сполуки. Ця комплексна дія, спрямована як на запалення, так і на фіброз, є важливим кроком уперед у лікуванні MASLD.
Крім свого терапевтичного потенціалу, сполука 11c демонструє чудовий профіль безпеки, виявляючи стабільність у гепатоцитах і плазмі, мінімальну цитотоксичність і низьке інгібування цитохрому P450. Цитохроми Р450 – велика група ферментів, які каталізують реакції окиснення органічних речовин (ліпідів і стероїдних гормонів), а також фармацевтичні препарати та інші токсичні сполуки. Заслуговують на увагу фармакокінетичні характеристики нового препарату: він має біодоступність при пероральному прийомі понад 60 %.
Після завершення успішного доклінічного дослідження сполука 11c тепер стоїть на порозі вирішальної віхи – першої фази клінічних випробувань. Ця фаза обіцяє виявити ефективність сполуки на людях, пропонуючи інформацію, яка потенційно може змінити ландшафт лікування метаболічних розладів. Успішний результат цих випробувань може стати початком зміни парадигми у цьому.
Джерело: https://www.nature.com/articles/s41467-024-44874-3