Головна Новини Гастроентерологія Рак шлунка: ідентифікований біомаркер для прогнозування ризику рецидиву

31 липня, 2024

Рак шлунка: ідентифікований біомаркер для прогнозування ризику рецидиву

Рак шлунка: ідентифікований біомаркер для прогнозування ризику рецидиву

Рак шлунка є п’ятим за поширеністю типом пухлини та четвертою за поширеністю причиною смерті від раку в усьому світі: лише у 2020 році від нього померло близько десяти мільйонів людей. Хірургічне видалення пухлини вважається основою лікування раку шлунка. Однак у 40 % пацієнтів у Європі (в Азії цей показник становить 60 %), які перенесли операцію, упродовж двох років спостерігається рецидив. Дослідницька група під керівництвом Віденського медичного університету ідентифікувала прогностичний маркер, який можна використовувати для упізнавання пацієнтів із високим ризиком рецидиву пухлини. Отже, результати дослідження, опубліковані в журналі Scientific Reports, можуть покращити індивідуальне лікування раку шлунка та збільшити шанси на виживання хворих.

У своєму аналізі зразків пухлин від 182 пацієнтів, які перенесли операцію із приводу раку шлунка, дослідницька група під керівництвом Елізабет Грубер (відділення загальної хірургії) і Лукаса Кеннера (відділення патології) зосередилася на AF1Q. Це онкоген, який спочатку був виявлений у зразках пацієнтів із лейкемією і тепер відомий у медичних дослідженнях своїм впливом на різні клітинні процеси, які сприяють розвитку та поширенню пухлинного процесу. «Роль AF1Q у розвитку раку шлунка на сьогодні майже не вивчена», – зазначає Грубер, описуючи початкову ситуацію.

Як показує дослідження, 178 зі 182 досліджених зразків пухлини, тобто 97,8 %, мають помірно або значно підвищені рівні AF1Q, що пов’язано з вищим ризиком рецидиву та нижчими шансами на виживання. «Це кваліфікує AF1Q як багатонадійний біомаркер, який можна використовувати для кращої оцінки прогнозу пацієнтів, – підкреслює Грубер. – Наші результати виправдовують включення AF1Q у процес діагностики». Зокрема, нещодавно ідентифікований маркер можна було б враховувати при дослідженні зразків тканини пухлини, аби визначити підвищений ризик рецидиву на ранній стадії та індивідуально адаптувати заходи лікування.

Джерело: https://www.nature.com/articles/s41598-024-67058-x