Головна Новини Гастроентерологія Чи можна жінкам у постменопаузі вживати сою? Лікарі розвіюють міф про ризики пухлин

29 листопада, 2024

Чи можна жінкам у постменопаузі вживати сою? Лікарі розвіюють міф про ризики пухлин

Чи можна жінкам у постменопаузі вживати сою? Лікарі розвіюють міф про ризики пухлин

Дослідження Університету Торонто надає переконливі докази щодо доцільності споживання соєвих продуктів жінками в постменопаузі. Аналіз 40 рандомізованих контрольованих досліджень за участю понад 3000 учасників виявив, що естрогеноподібні сполуки в сої не впливають на ключові маркери пухлин, пов’язані з естрогеном. Здобуті висновки підтверджують безпеку цієї родини бобових. Кілька груп із захисту здоров’я, включно з Канадським товариством серцево-судинних захворювань, уже рекомендують соєві продукти як частину здорового харчування.

Соя є високоякісним і повноцінним джерелом білка та інших незамінних нутрієнтів, що визнана кількома національними урядовими агенціями охорони здоров’я, включно з Міністерством охорони здоров’я Канади та Управлінням з контролю за продуктами й ліками США, як ефективна у зниженні ризику серцевих захворювань. Було також показано, що продукти на основі цих бобових, наприклад тофу, соєвий соус, соєве молоко та м'ясо, полегшують припливи, пов’язані з менопаузою.

Багато людей не наважуються їсти соєві продукти, оскільки вони містять естрогеноподібні сполуки, ізофлавони, які природним чином містяться в рослинах і мають структуру, подібну до гормону естрогену. Дослідження на тваринах показали, що великі дози ізофлавонів пов’язані із вищим ризиком новоутворень. У своєму систематичному огляді та мета-аналізі, опублікованому в Advances in Nutrition, учені зібрали результати випробувань, які порівнювали вплив ізофлавонів сої на 4 різні біологічні наслідки, пов’язані з ризиком розвитку раку ендометрія та інших жіночих онкологічних захворювань.

Результати включали товщину слизової оболонки матки, індекс дозрівання – показник статусу естрогену у вагінальному середовищі – і рівні циркулюючого естрогену та фолікулостимулюючого гормону. «У нашому тілі є рецептори естрогену, але, на відміну від гормону естрогену, ізофлавони сої не зв’язуються з усіма рецепторами естрогену однаково», – зазначає Габріель Віскарді, професор і дослідник кафедри дієтології в університеті. Ця різниця в біологічній активності пояснює, чому ізофлавони сої розглядаються як можлива альтернатива замісній гормональній терапії, яка використовується для лікування симптомів менопаузи шляхом заміни естрогену, який організм перестає виробляти в цей період.

Джерело: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2161831324001613?via%3Dihub