Головна Новини Гастроентерологія Клінічні дослідження показали, що забір крові перед операцією на печінці вдвічі знижує необхідність у можливому переливанні

11 грудня, 2024

Клінічні дослідження показали, що забір крові перед операцією на печінці вдвічі знижує необхідність у можливому переливанні

Клінічні дослідження показали, що забір крові перед операцією на печінці вдвічі знижує необхідність у можливому переливанні

Відповідно до результатів великого клінічного дослідження, опублікованого в The Lancet Gastroenterology & Hepatology, видалення 10 % крові пацієнта перед великою операцією на печінці та повернення її після втручання вдвічі зменшило переливання крові. Ця практика, відома як гіповолемічна флеботомія, може позбавити кожного 11-го пацієнта, який потребує операції, необхідності переливання.

«Втрата крові є основною проблемою під час операцій на печінці. Забір пів літра крові безпосередньо перед серйозним втручанням – найкраще, що ми винайшли для зменшення крововтрати та необхідності переливання крові, – розповідає Гійом Мартел, хірург і науковець Університету Оттави. – Це діє, адже зменшується кров’яний тиск у печінці. Це безпечно, просто, недорого, і такий метод слід розглядати під час будь-якої операції на печінці з високим ризиком кровотечі».

Від чверті до третини людей, які перенесли такі операції, потребуватимуть переливання. Рак є найпоширенішою причиною втручань, і переливання під час або незабаром після операції, імовірно, пов’язане з вищим ризиком рецидивування. «Тепер, коли ми довели, що видалення крові перед операцією на печінці зменшує кількість переливань, ми поширюємо інформацію та навчаємо наших колег, як це робити», – ділиться співавтор Франсуа Мартін Кар’єр, анестезіолог із кафедри трансфузіології в Університеті Монреаля.

446 осіб, які перенесли серйозні операції на печінці в чотирьох канадських лікарнях у період із 2018 до 2023 року, були залучені до досліджень. Після анестезії пацієнтів випадковим чином розподіляли на гіповолемічну флеботомію та стандартне лікування. Для пацієнтів у групі експерименту перед операцією анестезіолог здійснював забір крові за об’ємом, еквівалентним приблизно 450 мл. Якщо під час операції пацієнту потрібно було переливання, насамперед використовувалася його власна кров. В іншому випадку її повторно вливали до того, як пацієнт прокинеться.

Відповідно до медичних записів пацієнтів, 7,6 % тих, кому проводили гіповолемічну флеботомію (17 із 223), потребували переливання крові протягом 30 днів після операції, порівнюючи із 16,1 % (36 із 223) другої групи. Кількість ускладнень після втручань була однаковою для обох груп. Хірурги також зазначили, що завчасний забір крові полегшив операцію, оскільки менше крові закривало місця втручання. Середня крововтрата становила 670 мл для пацієнтів першої групи, порівнюючи із 800 мл за звичайного підходу. Сьогодні новий підхід гепатобіліарної хірургії успішно використовують у чотирьох лікарнях Канади, й очікується, що метод може ввійти до міжнародних рекомендацій.

Джерело: https://www.thelancet.com/journals/langas/article/PIIS2468-1253(24)00351-0/abstract