16 грудня, 2024
Філготиніб для лікування хвороби Крона: нові можливості вже дозволеного препарату
У новому дослідженні, опублікованому в The Lancet Gastroenterology & Hepatology, учені оцінюють ефективність і безпеку філготинібу, інгібітора янус-кінази 1 типу, як терапії для пацієнтів із помірною та важкою формою хвороби Крона. Хвороба Крона є хронічною, прогресуючою та рецидивною формою запального захворювання кишечника, що характеризується трансмуральним запаленням ШКТ. Основною метою терапії є досягнення контролю захворювання і підтримки клінічної та ендоскопічної ремісії. Довгостроковими цілями лікування є покращення ендоскопічного загоєння, зниження рівня інвалідності та відновлення пов’язаної зі здоров’ям якості життя. Варіанти лікування включають стандартну (кортикостероїди або імуномодулятори) та біологічну (препарати, що спрямовані на різні молекули запалення: TNF, субодиницю p40 інтерлейкіну-12/23, субодиницю p19 інтерлейкіну-23 та інтегрин α4β7) терапію.
Янус-кінази (Janus kinase, JAK) – це родина внутрішньоклітинних тирозинкіназ, які передають цитокінові сигнали за допомогою сигнального шляху JAK-STAT. Назва походить від «just another kinase», що означає «просто ще одна кіназа», виявлена серед багатьох інших при ПЛР-скринінгу. У подальшому ці ферменти отримали назву янус-кінази, оскільки поєднують два домени, які мають різні функції (дволикий Янус, один із найдавніших римських богів, покровитель входів і виходів, початків і кінців). Відомі 4 представники родини JAK: янус-кіназа 1, 2 або 3 типу (JAK1/2/3) і тирозин-кіназа 2 (TYK2). Інгібітори янус-кіназ використовують для лікування аутоімунних захворювань – атопічного дерматиту, ревматоїдного артриту.
Філготиніб – це пероральний інгібітор JAK1, який приймається один раз на добу; він схвалений для лікування виразкового коліту та ревматоїдного артриту. Нове подвійне сліпе рандомізоване плацебо-контрольоване дослідження третьої фази було проведено у 371 центрі у 39 країнах. Відповідні пацієнти віком 18–75 років із помірною або важкою формою хвороби Крона були залучені до випробувань. Учасників випадковим чином розподілили (1:1:1) на приймання перорального філготинібу в дозі 200/100 мг або плацебо один раз на день упродовж 58 тижнів. Висновки показали, що 200 мг препарату є ефективною дозою лікування хвороби Крона, засіб відповідав кінцевим точкам – клінічна ремісія та ендоскопічна картина. Очікується, що протягом року засіб буде дозволено для використання хворими.
Джерело: https://www.thelancet.com/journals/langas/article/PIIS2468-1253(24)00272-3/fulltext?rss=yes%22%3ehttps://www.thelancet.com/journals/langas/article/PIIS2468-1253(24)00272-3/fulltext?rss=yes