19 січня, 2025
Яка доза алкоголю є критичною для пацієнтів із хронічним гепатитом В?
Печінка є головним органом, що метаболізує етиловий спирт в організмі за допомогою трьох систем: дії алкогольдегідрогенази, каталази та цитохрому Р-450. На думку гепатологів, захворювання печінки можливі, якщо чоловіки вживають понад 2 алкогольні одиниці (приблизно 10 г спирту) на постійній основі, для жінок цей показник становить 1 одиницю. Для пацієнтів із хронічними гепатитами необхідно обмежити будь-яке вживання спиртних напоїв, проте точна критична доза залишалася невідомою.
Незважаючи на впровадження програм вакцинації проти вірусу гепатиту В (HBV) та ефективних стратегій запобігання передачі від матері до дитини, поширеність інфекції, на жаль, тривожно висока. Вірусний гепатит В причетний до приблизно 30 % усіх випадків цирозу печінки та 45 % усіх випадків гепатоцелюлярної карциноми (ГЦК), яка є третьою провідною причиною смертності від новоутворень в усьому світі. У 2016 році Всесвітня організація охорони здоров’я поставила за мету викорінити вірусний гепатит як важливу проблему для охорони здоров’я до 2030 року.
Попередні дослідження показали, що без ефективного медичного втручання приблизно 25 % пацієнтів, інфікованих HBV у дитинстві, розвинуть ГЦК у дорослому віці. Окрім того, уживання алкоголю є причиною майже 30 % усіх випадків ГЦК, адже спирт полегшує реплікацію вірусу та послаблює імунітет проти інфекційних агентів. У пацієнтів із вірусним гепатитом С кожен алкогольний напій на день пов’язаний зі збільшенням ризику цирозу на 11 %. Проте кількісні дозозалежні ефекти вживання алкоголю на розвиток цирозу печінки та ГЦК у пацієнтів із HBV-інфекцією залишалися невідомими.
Учені оцінили понад 33 тисячі учасників із хронічним гепатитом В і встановили: щоденне вживання 12 г етилового спирту підвищує ризик цирозу печінки на 6,2 % і ризик ГЦК на 11,5 % у таких пацієнтів. Ці дані свідчать про те, що люди із гепатитом В, які вживають мінімум 12 г спирту на день, повинні перебувати під суворим наглядом лікарів і регулярно проходити необхідні обстеження.
Джерело: https://www.xiahepublishing.com/2310-8819/JCTH-2024-00379#sec14