30 березня, 2025
Китайські хірурги вперше трансплантували генетично модифіковану печінку свині людині

Китайські лікарі заявили, що вони вперше трансплантували печінку генетично модифікованої свині людині з мертвим мозком. На думку трансплантологів, свині є найкращими донорами органів тваринного походження: за останні роки кілька живих пацієнтів у Сполучених Штатах отримали свинячі нирки або серця. Враховуючи величезний попит на донорські органи в усьому світі, дослідники сподіваються, що генетично відредаговані свині можуть запропонувати принаймні тимчасове полегшення для тяжкохворих пацієнтів із довгих списків очікування.
Хірурги Медичного університету в Сіані, Китай, оголосили про свої результати для цієї галузі в дослідженні, опублікованому у виданні Nature. Печінка мініатюрної свині, яка мала 6 відредагованих генів, була пересаджена дорослій людині з мертвим мозком у лікарні університету 10 березня 2025 року. Випробування було припинено через 10 днів на прохання родини пацієнта, зазначили лікарі й додали, що вони дотримувалися суворих етичних принципів. Експеримент є останньою інновацією у ксенотрансплантології, науці, що прагне вилікувати пацієнтів за допомогою клітин, тканин або органів тварин.
Пацієнт, чиї ім’я, стать та інші подробиці не розкриваються, усе ще мав власний орган, отримавши так званий допоміжний трансплантат. У науковому світі є надія, що такий вид трансплантації може забезпечити хворих «органом-містком» для підтримки роботи вже наявної печінки. Протягом 10 днів лікарі спостерігали за кровотоком печінки, виробленням жовчі, імунною відповіддю та іншими ключовими функціями. Свиняча печінка «функціонувала дуже добре» і «поступово виділяла жовч», а також виробляла ключовий білок альбумін, розповів на прес-конференції Лін Ван, один із керівників операції.
«Це велике досягнення, яке може допомогти людям із захворюваннями печінки в майбутньому», – додав Ван. Інші дослідники також підтвердили прорив, але підкреслили, що цей ранній крок не може підтвердити, чи буде орган свині працювати як повноцінна заміна людської печінки. Трансплантація печінки виявилася непростою, оскільки орган виконує кілька різних функцій, на відміну від, наприклад, серця, яке просто перекачує кров. Окрім того, свиняча печінка виробляє набагато меншу кількість жовчі та альбуміну, ніж людський орган. Зараз потрібні додаткові дослідження, особливо спостереження за пацієнтом протягом понад 10 днів; далі лікарі планують випробувати генетично відредаговану печінку свині на живій людині.
Джерело: https://www.nature.com/articles/s41586-025-08799-1