2 квітня, 2025
Фермент ГлДГ запропонований як більш точний біомаркер для виявлення пошкоджень печінки, ніж сучасні стандарти

Дослідники з американської некомерційної компанії Critical Path Institute (C-Path) запропонували глутаматдегідрогеназу (ГлДГ) як специфічний біомаркер для виявлення пошкодження печінки. Зараз аланін- і аспартатамінотрансферази (АЛТ і АСТ) є біомаркерами «золотого стандарту» в клінічній практиці та розробленні ліків. Однак ці ферменти не є специфічними для печінки та можуть відображати зміни в інших тканинах, що, імовірно, призведе до неясних діагнозів, особливо в осіб із захворюваннями м’язів. ГлДГ забезпечує більшу специфічність для печінки, на відміну від АЛТ.
Глутаматдегідрогеназа є ферментом, що бере участь у перетворенні глутамату на α-кетоглутарат і аміак. Найбільше ГлДГ міститься у клітинах печінки, хоча в невеликих кількостях фермент також присутній у нервовій тканині, м’язах, міокарді та молочній залозі. Оскільки ГлДГ розміщується в мітохондріях гепатоцитів, її підвищена активність свідчить про ступінь руйнування клітин і тяжкість патологічного процесу. Зростання активності ферменту характерне для уражень печінки та жовчовивідних шляхів, зокрема для гепатиту з некрозом, раку печінки, печінкової коми, інтоксикацій і механічної жовтяниці. За вірусного гепатиту ГлДГ підвищується на першому тижні жовтяничного періоду, хоча не є раннім діагностичним тестом.
Попередні дослідження C-Path показали, що ГлДГ діє так само, як АЛТ для ензимодіагностики пошкоджень печінки, але на рівні ГлДГ не впливає на стан будь-яких інших органів або тканин. Останні висновки вчених, опубліковані в Toxicological Sciences, підтверджують референсні діапазони ГлДГ у здорової популяції людей, а також чутливість і специфічність ферменту для виявлення пошкоджень печінки. Окрім того, науковці також спостерігали більш швидке виведення ГлДГ, ніж АЛТ, у людей, що вказує на те, що зниження рівня першого ферменту можна вважати ознакою припинення подальшого ураження печінки.
Програма кваліфікації біомаркерів (BQP) Управління з контролю за якістю харчових продуктів і медикаментів США (FDA) сьогодні вивчає всі дослідження C-Path, щоби кваліфікувати ГлДГ як біомаркер стану печінки. Довгострокова мета компанії полягає в тому, щоб глутаматдегідрогеназу активно використовували для моніторингу стану печінки під час розроблення ліків і клінічних випробувань.
Джерело: https://academic.oup.com/toxsci/article/203/2/171/7879356?login=false