Головна Новини Гастроентерологія Анемія в дітей із запальними захворюваннями кишечника – проблема, яку недооцінюють

22 квітня, 2025

Анемія в дітей із запальними захворюваннями кишечника – проблема, яку недооцінюють

Анемія в дітей із запальними захворюваннями кишечника – проблема, яку недооцінюють

Анемія при запальних захворюваннях кишечника (ЗЗК) – це одне з найпоширеніших позакишкових ускладнень, що суттєво впливає на якість життя, толерантність до фізичних навантажень, когнітивні функції та загальну працездатність. Італійські дослідники детально вивчили поширеність і характеристику анемії в дітей за останні 10 років. Згідно з даними лікарів, понад третини дітей із ЗЗК мали анемію на момент встановлення діагнозу, водночас поширеність такого ускладнення вища в тих, хто страждає на хворобу Крона, ніж виразковий коліт. Понад 20 % дітей мали анемію через рік після встановлення діагнозу, незважаючи на постійне лікування.

Для результатів вивчили 1634 пацієнти із ЗЗК, з яких 748 мали хворобу Крона та 886 – виразковий коліт. Окрім загального аналізу крові (а саме кількість еритроцитів та показники гемоглобіну), оцінювали рівні феритину та насичення трансферину залізом мінімум рік після встановлення діагнозу. У 81 % пацієнтів виявили мікроцитарну анемію, що сигналізує про дефіцит заліза. Лікарі виділяють три основні причини такого стану: хронічна кровотеча з кишкового тракту, мальабсорбція заліза через запалення в тонкій кишці (особливо за хвороби Крона), а також обмеження в раціоні.

Оскільки майже кожний четвертий пацієнт, а саме 22,9 % дітей, залишалися з анемією через рік після спостереження, необхідно змінити сучасні підходи до скринінгу та лікування, вважають педіатри. Міжнародні організації рекомендують початкові тести на анемію при встановленні діагнозу з повторними скринінгами кожні 3 місяці для пацієнтів з активним захворюванням і кожні 6–12 місяців для пацієнтів із неактивним.

«Незважаючи на рекомендації та підвищену обізнаність таких організацій, як ECCO [Європейська організація з хвороби Крона та коліту], пацієнти отримують недостатньо уваги та терапевтичного лікування проблеми. Це особливо критично для дітей, оскільки нерозпізнаний та нелікований дефіцит заліза може суттєво вплинути на їхній розвиток та когнітивні здібності», – зазначає Джулія Д'Арканджело, головна авторка роботи і працівниця відділу охорони здоров'я матері та дитини Римського університету ла Сап'єнца в Італії.

Джерело: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/jpn3.70029