30 квітня, 2025
Лабораторно вирощені пухлини можуть спрогнозувати результати індивідуального лікування кожного пацієнта – науковці розпочинають клінічні випробування

Перше у світі клінічне випробування, розпочате в Мельбурні, уже вважають «революційним» завдяки його високому потенціалу змінити шляхом нововведень лікування пацієнтів із колоректальним раком. Дослідження, створене внаслідок тривалої роботи в австралійському Інституті Уолтера та Елізи Гол, є першим, де визначають, чи можна точно передбачити реакцію пацієнта на певні препарати до початку терапії. Отримані результати можуть допомогти замінити сучасні методи лікування методом спроб і помилок більш адаптованим та персоналізованим підходом, що покращить виживання і якість життя пацієнтів.
Оскільки сьогодні неможливо передбачити, як людина з раком кишечника реагуватиме на певні хіміотерапевтичні препарати, деякі пацієнти можуть отримувати неефективне лікування. Випробування, відоме як FORECAST-2, може подолати цю критичну проблему за допомогою пухлинних органоїдів. Ці маленькі тривимірні структури вирощують у лабораторних умовах із клітин пухлини пацієнта, що імітують реальну будову та функції пухлинної тканини. Органоїди є сучасною близькою до умов живого організму моделлю для дослідження будь-яких новоутворень.
Аби створити якісні органоїди, лікарі проводять біопсію або використовують матеріал, отриманий під час хірургічного втручання. Із патологічної тканини пухлини виділяють життєздатні канцерогенні клітини, які потім культивують у 3D-матриксі та живильному середовищі з факторами росту. Через 1–2 тижні утворюються структури, подібні до реальних новоутворень, які можна культивувати, заморожувати і використовувати повторно. Окрім того, до вирощених органоїдів можна додавати судини та імунні клітини пацієнта.
Під час попередніх експериментів протестували хіміотерапевтичні препарати на органоїдах 30 пацієнтів із колоректальним раком термінальних стадій. Учені виявили методи лікування, які не підійдуть конкретному пацієнту, з точністю 90 % та терапевтичні підходи, що допоможуть цьому хворому, із точністю 83 %. Дослідникам також вдалося визначити нову комбінацію ліків для двох пацієнтів після того, як їхні органоїди позитивно відреагували на два хіміотерапевтичні препарати, які зазвичай не використовуються. Під час FORECAST-2 планують з’ясувати, чи можна відтворити ці успішні результати на людях, які хворіють, на першій стадії раку.
Колоректальний рак щорічно діагностується у 153 000 осіб у США і є другою за поширеністю причиною смерті від раку. Американське онкологічне товариство рекомендує регулярно проводити скринінг колоректального раку для чоловіків і жінок середньої групи ризику віком від 45 до 75 років. За оцінками вчених, 85 % людей цієї вікової групи перебувають у групі середнього ризику. Окрім того, куріння, відсутність фізичних вправ, алкоголь, часте вживання обробленого м’яса та харчування з дефіцитом нутрієнтів є головними факторами розвитку захворювання.
Джерело: https://medicalxpress.com/news/2025-04-game-changer-clinical-trial-australia.html