Головна Новини Хірургія Учені створили синтетичні тромбоцити, що зупиняють кровотечу та сприяють загоєнню

12 квітня, 2024

Учені створили синтетичні тромбоцити, що зупиняють кровотечу та сприяють загоєнню

Учені створили синтетичні тромбоцити, що зупиняють кровотечу та сприяють загоєнню

Дослідники розробили синтетичні тромбоцити, які можна використовувати для зупинки кровотечі та прискорення загоєння ран. Вони продемонстрували свою ефективність на моделях тварин, і незабаром відбуватимуться клінічні випробування на людях. Ряд медичних ситуацій потребує переливання тромбоцитарної маси, наприклад, у випадках сильної кровотечі або для пацієнтів перед операцією чи під час хіміотерапії. Зараз пацієнти в будь-якій із цих ситуацій отримують тромбоцити, зібрані від донорів крові, в ідеалі із сумісною групою. Це складно, оскільки доступні незначні запаси тромбоцитів, ці клітини мають обмежений термін придатності і повинні зберігатися в контрольованих умовах.

Американські вчені з Університету Північної Кароліни в Чапел-Гілл розробили синтетичні тромбоцити, які можна використовувати для пацієнтів із будь-якою групою крові. Вони створені так, щоби потрапляти безпосередньо на місце травми та сприяти загоєнню. Синтетичні тромбоцити також легко зберігати і транспортувати, що дає змогу швидше користуватися цією технологією в різних клінічних ситуаціях, наприклад, у машині швидкої допомоги чи на полі бою. Синтетичні пластинки, виготовлені з наночастинок гідрогелю, які імітують розмір, форму та механічні властивості людських клітин крові, можуть піддаватися деформації

Дослідники створили поверхню синтетичних тромбоцитів таким чином, щоб включити фрагменти антитіл, які зв’язуються з білком під назвою фібрин. При травмі організм синтезує фібрин на місці рани, який потім утворює основу тромбу для сприяння згортанню крові. Оскільки синтетичні тромбоцити вкриті цими фрагментами антитіл, вони вільно пересуваються разом із кров’ю, доки не досягнуть місця рани. Потрапляючи туди, фрагменти антитіл зв’язуються з фібрином, а синтетичні тромбоцити прискорюють процес згортання.

Дослідники спочатку продемонстрували ефективність фрагментів антитіл за допомогою тестування in vitro. Крім того, вчені також показали, що фрагменти антитіл і синтетичні тромбоцити можуть бути виготовлені у великих масштабах. У моделях мишей і свиней показники загоєння були однаковими серед тварин, яким переливали справжні та синтетичні тромбоцити. Зараз завершені доклінічні випробування ефективності, і вже розглядаються шляхи забезпечення фінансування, що прискорить надання вченим дозволу FDA на швидкий початок клінічних випробувань.

Джерело: https://www.science.org/doi/10.1126/scitranslmed.adi4490