30 квітня, 2024
Виявлення ферментів, які відкривають новий шлях до розроблення універсальної донорської крові
Наукові розвідки у розробленні універсальної донорської крові зробили рішучий крок уперед. Дослідники з Данського технічного університету та Лундського університету (Швеція) виявили ферменти, які, змішані з еритроцитами, здатні видаляти специфічні вуглеводи, що складають антигени А і В у групах крові людини. Учені близькі до того, щоб отримати універсальну кров від донорів групи В, проте ще потрібно провести роботу над перетворенням більш складної групи крові А. Науковці стверджують, що це відкриття є результатом поєднання досвіду вчених Данського університету у дослідженні ферментів кишкової мікробіоти людини та даних дослідників Лундського університету, які вивчали вуглеводи груп крові.
Концепція використання ферментів для отримання універсальної донорської крові була представлена понад 40 років тому. Від того часу були відкриті більш дійові ферменти для видалення антигенів А і В, але лікарі все ще не можуть пояснити або скасувати всі імунні реакції, пов'язані з кров'ю, і тому ці ферменти все ще не використовуються у клінічній практиці. Учені зі Швеції та Данії пішли новим напрямком, аби знайти ферменти, які можуть видаляти антигени крові A і B та вуглеводи, які їх блокують. Дослідницькі групи виявили нові суміші ферментів кишкової бактерії Akkermansia muciniphila, яка живиться, розщеплюючи слиз, що покриває поверхню кишечника. Виявляється, ці ферменти надзвичайно ефективні, оскільки складні вуглеводи на поверхні слизової оболонки кишечника мають хімічну схожість із тими, що містяться на поверхні клітин крові.
Особливість слизової оболонки полягає в тому, що бактерії, які здатні жити на ній, часто мають спеціальні ферменти для руйнування вуглеводневих структур слизової оболонки, які включають антигени групи крові ABO. Учені в цьому дослідженні протестували 24 ферменти, які вони використовували для обробки сотень зразків крові. Універсальна кров забезпечить більш ефективне використання донорської крові, а також дозволить уникнути помилкового переливання з невідповідністю ABO, яке може призвести до летальних наслідків для реципієнта. Науковці вже подали заявку на отримання патенту на нові ферменти та метод лікування ферментами і сподіваються на подальші успіхи у спільному проєкті протягом наступних трьох років. У разі визнання ця концепція потребує перевірки у контрольованих випробуваннях на пацієнтах, перш ніж вона буде розглянута для комерційного виробництва та клінічного використання.
Джерело: https://www.nature.com/articles/s41564-024-01663-4