20 травня, 2024
Ацетамінофен є перспективним у терапії гострого респіраторного дистрес-синдрому та пошкодження органів у пацієнтів із сепсисом
Підтримане Національним інститутом охорони здоров’я США клінічне випробування виявило, що внутрішньовенне введення ацетамінофену (парацетамолу) знижує ризик ураження органів або розвитку гострого респіраторного дистрес-синдрому, серйозного стану, через який рідина проникає в легені, у пацієнтів із сепсисом. Сепсис – це неконтрольована та екстремальна реакція організму на інфекцію. Хоча випробування не покращило рівень смертності в усіх пацієнтів із сепсисом, незалежно від тяжкості, дослідники виявили, що ацетамінофен приніс найбільшу користь пацієнтам зі значним ризиком пошкодження органів. Завдяки терапії ці пацієнти потребували меншої допоміжної вентиляції легень і спостерігали незначне зниження смертності.
За сепсису еритроцити пошкоджуються і гинуть з аномально високою швидкістю, вивільняючи в кров так званий «безклітинний гемоглобін». Тіло перевантажується і не здатне видалити надлишок гемоглобіну, що може призвести до пошкодження органів. Попередні роботи показали, що ацетамінофен, крім полегшення болю та зниження температури, блокує шкідливий вплив безклітинного гемоглобіну на легені, які піддаються великому ризику пошкодження під час сепсису. Учені відзначають, що виявлення високих рівнів безклітинного гемоглобіну як біомаркера, який можна перевірити під час першого візиту хворих до лікарні, було б проривом: це може допомогти швидко визначити, яким пацієнтам із сепсисом може бути корисна терапія ацетамінофеном.
Аби глибше перевірити терапевтичний потенціал ацетамінофену в другій фазі клінічного випробування, дослідники залучили 447 дорослих із сепсисом і дисфункцією органів дихання або кровообігу в 40 лікарнях США із жовтня 2021-го до квітня 2023 року. Пацієнти були рандомізовані для отримання ацетамінофену або плацебо внутрішньовенно кожні шість годин протягом п'яти днів. Науковці спостерігали за хворими протягом 28 днів. Головним інтересом команди в цілому була кількість пацієнтів, які змогли залишитися живими без підтримки органів, наприклад, штучної вентиляції легень, лікування ниркової недостатності або застосування вазопресорів.
Дослідники виявили, що внутрішньовенне введення ацетамінофену було безпечним для всіх пацієнтів із сепсисом без шкоди для печінки, низького кров’яного тиску та інших проблем зі здоров’ям. Уважніше досліджуючи хворих із вищим рівнем безклітинного гемоглобіну, вчені визначили, що лише 8 % пацієнтів у групі ацетамінофену потребували допоміжної вентиляції легень, порівнюючи із 23 % пацієнтів у групі плацебо. Через 28 днів у групі ацетамінофену померли 12 % пацієнтів проти 21 % у групі плацебо. «Хоча очікувані ефекти терапії ацетамінофеном не були реалізовані для всіх пацієнтів із сепсисом, це дослідження показує, що препарат усе ще є перспективним для важкохворих», – зазначив Джеймс Кілі, один з авторів роботи. Науковці планують провести більш масштабне клінічне випробування, імовірно, залучивши пацієнтів переважно з вищим рівнем безклітинного гемоглобіну.
Джерело: https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2819082