22 жовтня, 2024
Дослідження показують, що прослуховування музики може прискорити відновлення після операцій
Згідно з дослідженням, представленим на Клінічному конгресі Американського коледжу хірургів у Сан-Франциско, Каліфорнія, ключ до кращої післяопераційної реабілітації можна знайти у прослуховуванні музики. Учені з Медичного коледжу Каліфорнійського Північного університету в Елк-Гроув дослідили роль музики у відновленні, проаналізувавши 3736 наукових розвідок.
Усі дослідження мали різні показники пацієнтів, такі як біль і рівень тривоги, а також рівні частоти серцевих скорочень і статистику вживання опіоїдів для знеболення. Під час аналізу виявили, що просте прослуховування музики після операції, чи то в навушниках, чи через динамік, мало помітний вплив на пацієнтів під час періоду відновлення і продемонструвало:
- Зниження рівня болю: пацієнти, які слухали музику, мали статистично значуще зменшення болю на наступний день після операції. Біль вимірювали за допомогою двох інструментів: числової оціночної шкали (приблизно 19 % зниження) та візуальної аналогової шкали (приблизно 7 % зниження).
- Зниження рівня тривожності: в усіх проаналізованих дослідженнях рівень тривожності, про який пацієнти самі повідомляють, знизився приблизно на 2,5 бала, або на 3 %, згідно з оцінкою State-Trait Anxiety Inventory, опитування пацієнтів, яке оцінює тривожність (максимальний бал – 80).
- Менше вживання опіоїдів: пацієнти, які слухали музику, використовували менше половини кількості морфіну, порівнюючи з тими, хто не слухав музику в перший день після операції (в середньому 0,758 мг замість 1,654 мг).
- Нижчу частоту серцевих скорочень: пацієнти, які слухали музику, спостерігали зниження частоти серцевих скорочень (приблизно на 4,5 ударів за хвилину) проти іншої групи пацієнтів. Як зазначили автори, це є важливим, оскільки підтримання ЧСС пацієнта в нормальних межах допомагає покращити відновлення завдяки забезпеченню ефективної циркуляції кисню та поживних речовин, особливо в ділянках, які були прооперовані. Крім того, тахікардія може призвести до аномальних серцевих ритмів, наприклад, фібриляції передсердь, що чинить додаткові ризики для життя.
На думку вчених, одним із ключових моментів під час прослуховування музики було коригування збільшених рівнів кортизолу як реакції організму на хірургічне втручання. У майбутніх дослідженнях буде розглянута пілотна програма для оцінки використання музики в хірургічних умовах, а також у відділеннях інтенсивної терапії.
Джерело: https://www.facs.org/