21 липня, 2020
Зниження показників смерті від COVID‑19 на тлі застосування блокаторів ренін-ангіотензин-альдостеронової системи в терапії пацієнтів з артеріальною гіпертензією: метааналіз
На сьогодні питання щодо доцільності продовження терапії інгібіторами ангіотензинперетворювального ферменту (ІАПФ) і блокаторами рецепторів ангіотензину II (БРА) в пацієнтів із COVID‑19 та АГ є суперечливим. Із метою виявлення взаємозв’язку між застосуванням ІАПФ/БРА та тяжкістю перебігу коронавірусної інфекції й летальністю в пацієнтів з АГ автори дослідження здійснили метааналіз. Для цього було проведено пошук у базах даних PubMed, Web of Science, Scopus та Embase до 13 березня 2020 року. Аналіз даних здійснювався з використанням програмного забезпечення Cochrane Collaboration’s Review Manager 5.3.
У підсумку до метааналізу було включено 9 випробувань, у які задіяли 3936 пацієнтів із COVID‑19 та АГ. Так, автори дослідження виявили, що застосування препаратів групи ІАПФ/БРА не асоціювалося зі зниженням тяжкості перебігу коронавірусної інфекції (відношення шансів (ВШ) 0,71; 95% довірчий інтервал (ДІ) 0,46-1,08; p=0,11; I2=59%), однак було пов’язаним зі зниженням летальності від COVID‑19 у пацієнтів з АГ (ВШ 0,57; 95% ДІ 0,38-0,84; p<0,004; I2=0) порівняно з відсутністю такого лікування.
Отже, терапія ІАПФ/БРА не погіршує тяжкості перебігу COVID‑19 і може знизити показники смерті внаслідок COVID‑19. Зазначене дає змогу припустити доцільність подальшого застосування інгібіторів ренін-ангіотензин-альдостеронової системи в пацієнтів із COVID‑19 та АГ. Задля підтвердження цих висновків необхідним є проведення подальших рандомізованих контрольованих випробувань.
Guo X. et al. Decreased mortality of COVID‑19 with renin-angiotensin-aldosterone system inhibitors therapy in patients with hypertension: a meta-analysis. Hypertension. 27 May 2020.
Підготувала Лілія Нестеровська