17 серпня, 2021
Наймолодші діти частіше поширюють SARS-CoV-2 у родині: дослідження
Згідно з аналізом медичних записів у Онтаріо (Канада), малі діти частіше, ніж їх старші брати і сестри, передають SARS-CoV-2 у своїх домашніх ареалах. Цей висновок заперечує поширену думку, що діти відіграють мінімальну роль у поширенні COVID-19.
Дослідження працівників громадського здоров’я Онтаріо, опубліковане сьогодні у виданні «JAMA Pediatrics», виявило, що підлітки (від 14 до 17 років) частіше за своїх молодших братів і сестер заносять вірус у сім’ї, тоді як немовлята та малюки (до 3 років) приблизно на 43 % частіше, ніж старші підлітки, поширювали його серед інших вдома.
Дослідження показує, що діти чи підлітки були джерелом SARS-CoV-2 приблизно в одному із 13 домогосподарств Онтаріо у період із червня по грудень 2020 року. Дослідники проаналізували медичні записи 6280 сімей із педіатричним випадком COVID-19 та підмножини із 1717 сімей, в яких джерелом передачі в домі була дитина до 17 років.
При аналізі даних дослідники контролювали гендерні відмінності, місяць початку захворювання, затримку тестування та чисельність сім’ї.
Деяким експертам, які стежили за розвитком пандемії, роль маленьких дітей у передачі вірусу видається логічною. «Я думаю, що більш дивним було те, як довго зберігався міф про те , що діти не передають SARS-CoV-2», – прокоментував керуючий директор із нагляду за патогенами у Фонді Рокфеллера Sam Scarpino.
Тим часом менше носіння масок, повернення до школи та занять, а також натиск штаму Delta змінили динаміку поширення COVID-19, зазначив доктор медичних наук, керівник відділу дитячих інфекційних хвороб Університету Юти Andrew Pavia.
Крім того, д-р Pavia додав, що дослідження може недооцінити роль маленьких дітей у поширенні COVID-19 у сім’ях, оскільки воно включало лише симптоматичні випадки як початкове джерело, а у малюків коронавірусна інфекція перебігає безсимптомно.
Поширення штаму Delta підсилює стурбованість; він більше ніж удвічі заразніший за попередні штами та сприяє зростанню випадків у педіатрії, у т. ч. ко-інфекцій з іншими респіраторними захворюваннями, як-от респіраторно-синцитіальний вірус (RSV).
Це дослідження охоплює період до вакцинації та поширення штаму Delta. «Зі збільшенням кількості педіатричних випадків у всьому світі роль дітей у домашньому зараженні зростатиме», – роблять висновок автори.
«Дотримуватися рекомендованої гігієни дихання важче з дуже маленькими дітьми. Наприклад, батьки, опікуни та старші брати і сестри не можуть дотримуватися дистанції 1,5 метри від хворого немовляти, – пояснюють у супровідному коментарі докторка медичних наук, дитяча інфекціоністка Susan Coffin та педіатр, директор PolicyLab у Дитячій лікарні Філадельфії David Rubin. – Обійми та дотики є невід'ємною частиною догляду за хворою маленькою дитиною, і це, очевидно, супроводжується підвищеним ризиком передачі інфекції батькам, а також старшим братам і сестрам, які, можливо, допомагають доглядати за своїм хворим братом чи сестрою».
«Хоча батьки можуть частіше мити руки під час догляду за хворою дитиною, вони, швидше за все, не будуть носити маску», – додав доктор медичних наук, спеціаліст з інфекційних хвороб з університету Вандербільта William Schaffner.
Як можна зарадити у цій ситуації?
«Очевидним рішенням для захисту сім’ї, де є хворий малюк, є вакцинація членів родини, які не мають вікових та інших обмежень до щеплення», – зазначають S. Coffin та D.Rubin у своєму коментарі.
Американська академія педіатрії нещодавно звернулася до Управління з контролю за продовольством та ліками США (FDA) із проханням якомога швидше дозволити використання вакцин проти SARS-CoV-2 для дітей віком до 12 років.
Повідомляється, що FDA попросила виробників вакцин Pfizer та Moderna розширити клінічні випробування за участю дітей.
Зі свого боку, компанія Pfizer заявила, що планує подати запит на екстрений дозвіл на використання вакцини для дітей віком від 5 до 11 років вже у вересні або жовтні.
Як і у разі вакцинації дорослих, вагання, ймовірно, стануть перешкодою. Згідно з опитуванням, проведеним дослідниками Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі, менше половини батьків сказали, що вони з великою або певною ймовірністю дадуть дозвіл на щеплення проти COVID-19 для своїх дітей.
«Дослідження, проведене в Онтаріо, надає цінні докази на підтримку вжиття заходів щодо захисту дітей від поширення SARS-CoV-2 у школах та дошкільних навчальних закладах, як-от вимоги до масок, часте тестування та покращену вентиляцію приміщень, – акцентував S. Scarpino. – Проте, ми не зможемо контролювати COVID-19 без вакцинації молодих людей та дітей».
Джерела: Youngest Kids More Likely to Spread SARS-CoV-2 to Family: Study (medscape.com)