24 листопада, 2021
Інгібітори ангіотензинперетворювального ферменту та блокатори рецепторів ангіотензину при гострому COVID-19: у цілому безпечно, але не забуваємо про нирки
Аналіз даних рандомізованих клінічних досліджень, присвячених вивченню безпеки інгібіторів ангіотензинперетворювальногого ферменту (АПФ) та блокаторів рецепторів ангіотензину (БРА) у пацієнтів із COVID-19, показав загалом обнадійливі результати, хоча і з новим спостереженням зв’язку із гострим пошкодженням нирок у госпіталізованих пацієнтів.
Новий мета-аналіз проведено Міжнародним товариством гіпертонії та представлено на нещодавніх наукових сесіях Американської асоціації серця (AHA). На думку авторів дослідження, отримані дані надають переконливі докази того, що інгібітори ренін-ангіотензинової системи (РАС) можна безпечно використовувати у пацієнтів із COVID-19, усвідомлюючи потенційний підвищений ризик гострого пошкодження нирок.
Мета-аналіз об’єднав дані 14 рандомізованих клінічних випробувань за участю 838 пацієнтів (середній вік 59 років, 58 % чоловіків, середній час після встановлення діагнозу COVID-19 – 26 днів).
Результати показали відсутність впливу блокаторів РАС порівняно з контролем на смертність від усіх причин (7,2 % та 7,5 % відповідно). Не було продемонстровано статистично значущих відмінностей між інгібіторами АПФ і БРА, що свідчить про те, що ні попереднє інгібування ренін-ангіотензину інгібіторами АПФ, ні подальше пригнічення рецептора блокаторами ангіотензину не впливають на смертність при COVID-19.
У групі пацієнтів, які приймали інгібітори АПФ або БРА, спостерігалося незначне зниження гострого інфаркту міокарда порівняно з контрольною групою (2,1 % проти 3,6 % відповідно).
Водночас аналіз показав майже дворазове статистично значуще підвищення ризику гострого пошкодження нирок у госпіталізованих пацієнтів, пов’язане з інгібіторами АПФ та БРА при гострому COVID-19 порівняно із контрольною групою (7 % проти 3,6 % відповідно). В амбулаторних пацієнтів підвищений ризик гострого ушкодження нирок був відсутній.
Дослідники відмітили, що гостре пошкодження нирок є звичайним явищем при COVID-19, оскільки вірус SARS-CoV-2 може безпосередньо інфікувати нирки, при цьому добре відомо, що інгібітори РАС спричиняють непатологічне зниження внутрішньоклубочкового тиску та швидкості клубочкової фільтрації.
Дослідники наголосили, що пацієнти, які приймають інгібітори АПФ або БРА, повинні продовжувати приймати свої ліки відповідно до приписів.