21 грудня, 2021
Ривароксабан безпечно знижує ризик венозної тромбоемболії після госпіталізації із приводу COVID-19
Розширена антикоагуляція низькими дозами ривароксабану (Ксарелто) після госпіталізації із приводу COVID-19 може знизити ризик венозної тромбоемболії (ВТЕ) без збільшення ризику кровотечі у пацієнтів із підвищеним ризиком ВТЕ. Такий висновок дозволили зробити результати багатоцентрового відкритого рандомізованого дослідження MICHELLE.
У випробуванні випадково було розподілено 318 пацієнтів (які отримували протягом не менше 3-х днів стандартну гепаринову тромбопрофілактику під час госпіталізації із COVID-19), які після виписки з лікарні або приймали ривароксабан (у дозі 10 мг один раз на день), або не отримували жодної антикоагуляції протягом 35 днів.
Комплексна кінцева точка ефективності включала симптоматичну або фатальну ВТЕ, безсимптомну ВТЕ (за даними двостороннього УЗД нижніх кінцівок та КТ-ангіографії легеневих артерій), симптоматичну артеріальну тромбоемболію та смерть від серцево-судинних захворювань на 35-й день.
Користь становила зниження ризику на дві третини для групи, яка отримувала ривароксабан, із відносним ризиком 0,33. Цей висновок був зумовлений переважно надмірною тромбоемболією легеневої артерії в контрольній групі, яка призвела до трьох випадків смерті.
За критеріями Міжнародного товариства із тромбозів та гемостазу, серйозних кровотеч у жодній із груп не спостерігалося. Частота клінічно значущих неосновних кровотеч була подібною у двох випадках в обох групах дослідження MICHELLE, результати якого були опубліковані у виданні «The Lancet».
«Незважаючи на те, що дослідження не таке вже й велике, це важливі рандомізовані дані, – зазначив Едуардо Рамаччіотті, доктор медицини та провідний автор дослідження з Науково-дослідного інституту долини науки (A Science Valley Research Institute) (Сан-Паулу, Бразилія). – Щодо того, чи можна екстраполювати результати на інші пероральні антикоагулянти прямої дії, такі як апіксабан, дабігатран чи едоксабан, відповідь – негативна. Ми вивчали лише ривароксабан, але ми не вважаємо, що це класовий ефект», – додав Е. Рамаччіотті.