Головна Новини Інфекційні хвороби Перша у світі жінка позбулася вірусу імунодефіциту людини після трансплантації стовбурових клітин

17 лютого, 2022

Перша у світі жінка позбулася вірусу імунодефіциту людини після трансплантації стовбурових клітин

Перша у світі жінка позбулася вірусу імунодефіциту людини після трансплантації стовбурових клітин

Пацієнтка зі США з лейкемією стала першою жінкою і третьою на сьогоднішній день людиною, яка вилікувалась від вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ) після пересадки стовбурових клітин від донора, який має природну стійкість до вірусу, що викликає синдром набутого імунодефіциту (СНІД).

З моменту отримання пуповинної крові для лікування гострого мієлоїдного лейкозу жінка середнього віку змішаної раси перебувала у стані ремісії та позбавилася вірусу протягом 14 місяців без застосування антиретровірусної терапії. Цей випадок є частиною великого дослідження, проведеного за підтримки США під керівництвом докторки Івонн Брайсон із Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі (США) та докторки Дебори Персо з Університету Джона Гопкінса у Балтиморі (США). Дослідження спрямовано на спостереження за 25 людьми з ВІЛ, яким пересадили стовбурові клітини пуповинної крові для лікування раку та інших серйозних станів.

Пацієнти у випробуванні спочатку проходять хіміотерапію, після чого їм трансплантують стовбурові клітини від людей із певною генетичною мутацією, за якої відсутні рецептори, що використовує вірус для інфікування клітин.

За словами Шерон Левін, президентки Міжнародного товариства боротьби зі СНІДом, це вже третє повідомлення про успішне лікування від ВІЛ. Два попередні випадки сталися у чоловіків (білого та латиноамериканця), які отримали дорослі стовбурові клітини, що найчастіше використовуються при трансплантації кісткового мозку.

Трансплантація кісткового мозку не є ефективною стратегією лікування більшості людей, які живуть із ВІЛ. Але отримані результати підтверджують, що лікування від ВІЛ можливе, та підкреслюють значення генної терапії як життєздатної стратегії лікування.

Поточне дослідження передбачає, що важливим елементом успіху є трансплантація стійких до ВІЛ клітин. Раніше вчені вважали, що роль у лікуванні відіграв загальний побічний ефект трансплантації стовбурових клітин – «трансплантат проти господаря», при якому імунна система донора атакує імунну систему реципієнта. «Загалом ці три випадки позбавлення від ВІЛ після трансплантації стовбурових клітин допомогли виявити різні компоненти трансплантата, які були абсолютно ключовими для лікування», – підсумувала Ш. Левін.

 

Джерело: https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/first-woman-reported-cured-hiv-after-bone-marrow-transplant-2022-02-15/