8 серпня, 2023
Дослідники виявили антитіло, яке здатне нейтралізувати як респіраторно-синцитіальний вірус, так і метапневмовірус людини
Дослідники Медичного центру Університету Вандербільта та Стенфордського університету виявили потужне перехресно нейтралізуюче людське моноклональне антитіло проти респіраторно-синцитіального вірусу (RSV) і метапневмовірусу людини (hMPV). Їхні висновки описують не тільки ефективність антитіла RSV-199, але й механізми, за допомогою яких воно перехресно нейтралізує вісім різних штамів інфекції RSV і hMPV у мишей. Це відкриття знаменує собою вирішальний крок у розробленні та створенні єдиної вакцини проти обох патогенів.
RSV-199 демонструє потужні захисні властивості: коли говорять про ефективність антитіл для інших патогенів, то зазвичай описують напівмаксимальну інгібуючу концентрацію – кількість антитіл, необхідну для нейтралізації мішені на 50 %, – у мікрограмах на мілілітр. Але щодо RSV-199 йдеться про нанограми на мілілітр, що є тисячократною різницею в порівнянні з іншими імуноглобулінами.
RSV є найпоширенішою причиною запалення дихальних шляхів і пневмонії у дітей віком до одного року. Наприкінці 2022 року кількість інфекцій RSV різко зросла в США, що спонукало урядові та медичні установи подвоїти зусилля щодо пошуку нових методів лікування вірусу. Вірус hMPV, відкритий у 2001 році, належить до того ж сімейства, що й RSV, і є другою за поширеністю причиною пневмонії у дітей.
Аналіз за допомогою кріоелектронної мікроскопії з високою роздільною здатністю показав, що антитіло націлено на специфічну ділянку, яка називається ділянкою III, запобігаючи злиттю з клітинами-господарями та подальшому інфікуванню. Для розробки лікування за допомогою RSV-199 все ще необхідні подальші дослідження, однак вчені сподіваються зрівняти RSV-199 з антитілом до RSV від Astra Zeneca, нірсівемабом, яке вже здобуло дозвіл Управління з продовольства й медикаментів США для використання в немовлят. Вагомою терапевтичною перевагою RSV-199 є здатність додатково нейтралізувати hMPV.
Джерело: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1931312823002986?via%3Dihub