14 травня, 2024
Народження за допомогою кесаревого розтину подвоює ймовірність невдачі вакцинації проти кору
Дослідження Кембриджського університету (Велика Британія) та Університету Фудань (Китай) показало, що одноразова доза ін'єкції проти кору в 2,6 рази частіше буде абсолютно неефективною в дітей, народжених за допомогою кесаревого розтину, порівнюючи з тими, хто народився природним шляхом. Такий висновок опублікований у журналі Nature Microbiology. У результаті імунна система дитини не виробляє антитіл для боротьби з інфекцією кору, тому немовля залишається чутливим до захворювання. Було виявлено, що лише повторна вакцинація викликає стійкий імунітет проти кору в дітей, які з’явилися на світ через кесарів розтин.
Потенційна причина цього ефекту пов’язана з розвитком мікробіома кишечника немовляти – масиву мікроорганізмів, які природним чином живуть у кишечнику. Інші дослідження показали, що при природних пологах від матері до дитини передається велика кількість різноманітних мікробів, що може зміцнити імунну систему. «Ми виявили, що те, як ми народжуємося – за допомогою кесаревого розтину або шляхом природних пологів, – має довгострокові наслідки для нашого імунітету, – зазначив професор Генрік Сальє з кафедри генетики Кембриджського університету. – Ми знаємо, що багато дітей не переносять другу дозу вакцини, що небезпечно як для них самих, так і для населення загалом».
Усе більше жінок у всьому світі вирішують народжувати за допомогою кесаревого розтину: у Великій Британії третина всіх пологів відбувається таким чином, у Бразилії та Туреччині так народжуються більше половини дітей. Щоб отримати необхідні результати, учені використали дані попередніх досліджень понад 1500 дітей у Хунані, Китай, які включали зразки крові, які брали кожні кілька тижнів від народження до 12 років. Це дозволило визначити, як рівень антитіл проти кору зазнавав змін упродовж перших кількох років життя, у тому числі після вакцинації. Виявили, що 12 % дітей, народжених через кесарів розтин, не мали імунної відповіді на перше щеплення проти кору, порівнюючи із 5 % дітей, народжених шляхом вагінальних пологів.
Дві дози препарату від кору необхідні, аби організм виробив тривалу імунну відповідь проти цього захворювання. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у 2022 році лише 83 % дітей у світі отримали одну дозу вакцини проти кору до свого першого дня народження – це найнижчий показник із 2008 року. Кір є вірусним захворюванням, яке поширюється через кашель і чхання. Починається із симптомів, схожих на застуду, і висипу, що може призвести до серйозних ускладнень: сліпоти, судом і навіть смерті. До появи вакцини проти кору в 1963 році кожні кілька років виникали великі епідемії, що спричиняло приблизно 2,6 мільйона смертей щороку. У 1971 році була розроблена та впроваджена комбінована вакцина проти кору, епідемічного паротиту та краснухи (КПК). У 2005 році до неї була додана вакцина проти вітряної віспи (КПКВ).
Джерело: https://www.nature.com/articles/s41564-024-01694-x