17 липня, 2024
ВООЗ стривожена, оскільки рівень імунізації дітей зупинився
Рівень вакцинації дітей у всьому світі зупинився, в результаті чого мільйони дітей не були щеплені або достатньо вакциновані, заявила ВООЗ у понеділок, 15 липня 2024 року. Організація попереджає про небезпечні прогалини в імунізації, що призводить до спалахів таких захворювань, як кір. У 2023 році 84 % дітей, або 108 мільйонів, отримали три дози вакцини проти дифтерії, правця та кашлюку (АКДП), причому третя доза слугувала ключовим маркером глобального охоплення. Це був той самий відсоток, що й роком раніше, що означає, що скромний прогрес, який спостерігався у 2022 році після різкого падіння під час COVID-19, зупинився. Цей показник становив 86 відсотків у 2019 році до пандемії. Фактично, 2,7 мільйона дітей залишилися нещепленими або недостатньо вакцинованими минулого року, порівнюючи з рівнем до пандемії в 2019 році.
Прогрес не тільки зупинився, але й кількість так званих дітей із нульовою дозою, які не отримали жодного уколу, зросла із 12,8 мільйонів у 2019 році до 13,9 мільйонів у 2022 році та 14,5 мільйонів минулого року. Ще більше занепокоєння викликає те, що понад половини невакцинованих дітей живуть у 31 країні із відсутністю доступу до послуг безпеки, харчування та охорони здоров’я.
У 2023 році лише 74 % отримали другу необхідну дозу, тоді як для запобігання спалахів необхідно 95-відсоткове охоплення. «Це все ще занадто мало, щоби запобігти спалахам і досягти цілей із ліквідації», – зауважив Ефрем Леманго, керівник відділу імунізації ЮНІСЕФ. Він зазначив, що у 2023 році було підтверджено понад 300 тисяч випадків кору, що майже втричі більше, ніж роком раніше. За останні п’ять років у 103 країнах відбулися спалахи, причому основною причиною вважається низький рівень охоплення вакцинацією 80 відсотків або менше. Навпаки, у 91 країні з високим рівнем охоплення вакцинацією проти кору спалахів не було.
Позитивним моментом є те, що спостерігалося значне зростання вакцинації проти вірусу папіломи людини, що спричиняє рак шийки матки. Але ця вакцина досі охоплює лише 56 % дівчат-підлітків у країнах із високим рівнем доходу та 23 % у країнах із низьким рівнем доходу, а це значно нижче цільового показника у 90 %. Нещодавнє опитування понад 400 000 користувачів цифрової платформи ЮНІСЕФ для молоді показало, що понад 75 % респондентів не знають, що таке ВПЛ, що підкреслює необхідність кращої поінформованості громадськості та забезпечення доступності вакцини. Отримавши інформацію про вірус, його зв’язок із раковими захворюваннями та наявність вакцини, 52 % опитаних зазначили, що хочуть отримати вакцину проти ВПЛ, але їм заважають фінансові обмеження (41 %) і її відсутність (34 %).
Джерело: https://www.unicef.org/press-releases/global-childhood-immunization-levels-stalled-2023-leaving-many-without-life-saving