Головна Новини Інфекційні хвороби ВООЗ публікує список основних патогенів, проти яких терміново потрібні нові вакцини

11 листопада, 2024

ВООЗ публікує список основних патогенів, проти яких терміново потрібні нові вакцини

ВООЗ публікує список основних патогенів, проти яких терміново потрібні нові вакцини

Нове дослідження Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), опубліковане в eBioMedicine, визначає 17 патогенів, які регулярно спричиняють захворювання, як головні пріоритети для розроблення нових вакцин. Дослідження ВООЗ є першою глобальною спробою систематично визначити пріоритетність патогенів на основі критеріїв, які включали ендемічний тягар, ризик стійкості до антимікробних препаратів і соціально-економічний вплив.

Наукова розвідка підтверджує давні пріоритети досліджень і розроблення вакцин, у тому числі проти ВІЛ, малярії та туберкульозу – трьох хвороб, які разом забирають майже 2,5 мільйона життів щороку. Дослідження також визначає такі патогени, як стрептокок групи А та Klebsiella pneumoniae, як пріоритети для боротьби в усіх регіонах, підкреслюючи терміновість розроблення нових вакцин проти збудників, які стають дедалі стійкішими до протимікробних препаратів.

«Занадто часто глобальні рішення щодо нових вакцин ґрунтуються виключно на прибутковості інвестицій, а не на кількості життів, які можна врятувати в найбільш уразливих зонах, – зазначила Кейт О’Брайен, директорка відділу імунізації, вакцин та біопрепаратів ВООЗ. – У цьому дослідженні використовується широкий регіональний досвід і дані для оцінки вакцин, які не тільки значно знизять нові випадки інфікування…, але й зменшать медичні витрати, з якими стикаються сім’ї та системи охорони здоров’я».

Цей новий глобальний пріоритетний список ВООЗ підтримує мету Порядку денного з імунізації до 2030 року (IA2030), яка полягає в тому, щоб кожна людина в усіх регіонах могла отримати користь від вакцин, які захищають її від серйозних захворювань. Науковці виділили 3 групи збудників відповідно до стадій розроблення вакцин:

  • патогени, вакцини проти яких потребують додаткових досліджень (стрептокок групи А, вірус гепатиту С, ВІЛ-1 та Klebsiella pneumoniae);
  • патогени, вакцини проти яких потребують подальшого розроблення (цитомегаловірус, вірус грипу (вакцина із широким захистом), деякі види лейшманій та шигел, нетифозні сальмонели, норовірус, Plasmodium falciparum (збудник малярії), а також золотистий стафілокок);
  • патогени, вакцини проти яких наближаються до офіційного схвалення (вірус денге, стрептокок групи В, позакишкова патогенна E. coli, мікобактерії туберкульозу та респіраторно-синцитіальний вірус (РСВ)).

Джерело: https://www.thelancet.com/journals/ebiom/article/PIIS2352-3964(24)00460-2/fulltext