18 листопада, 2024
Вакцина проти хламідіозу демонструє успішні результати під час досліджень на мишах
Експериментальна вакцина виявилася багатонадійною в захисті від хламідіозу, що передається статевим шляхом, повідомляють учені. Дослідники опублікували свої висновки в журналі npj Vaccines: лабораторні миші, яким ввели вакцину, змогли швидко позбутися від подальших хламідіозних інфекцій і мали меншу ймовірність розвитку важких інфекцій, порівнюючи з невакцинованими гризунами. Вакцина містить цільноклітинні бактерії Chlamydia trachomatis, які були лабораторно знищені радіацією.
Незважаючи на те, що бактерії отримали радіаційне опромінення, вони все ж здатні викликати імунну відповідь, оскільки попередньо їх додатково захистили потужним антиоксидантом. Антиоксидант зберігає поверхневі білки, необхідні для формування імунної відповіді, водночас знищуючи шкідливого збудника. Нова вакцина підвищила рівень антитіл у мишей у понад 16 разів. З іншого боку, зразки, виготовлені без антиоксиданту, майже не створювали імунну відповідь.
Зусилля із розроблення захисту від хламідіозу тривають майже 80 років. Перші випробування у 1960-х роках показали, що цільноклітинна вакцина проти інфікування в деяких випадках може навіть збільшити ймовірність зараження людини. У зв’язку із чим спроби розробити цільноклітинну вакцину переважно були припинені. Лише нещодавно біологи виявили, що різні процедури, які використовуються для знищення бактерій – хімічний вплив, кип’ятіння, опромінення радіацією, використання ультрафіолетового світла, – значно пошкоджують поверхню клітин, зменшуючи вироблення імунної відповіді. Саме тому поєднання антиоксидантів зі знешкодженими бактеріями допомагає створити необхідний захист. Учені вже розробляють план майбутніх досліджень щодо свого винаходу.
Сьогодні в Америці ще з 1950-х років реєструється найвищий рівень захворюваності на інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ). За даними Центру з контролю та профілактики захворювань США, бактерії ряду Chlamydiales є причиною найпоширенішої бактеріальної інфекції, що передається статевим шляхом. Хламідіоз також залишається однією з найрозповсюджених причин безпліддя в жінок. Окрім цього, бактерії можуть спричинити інфекцію очей – трахому, яка призводить до втрати зору в 1,9 мільйонів людей у всьому світі.
Більшість інфікованих людей не мають симптомів. Останні можуть виникнути лише через кілька тижнів після інфікування, адже відомо, що інкубаційний період становить від двох до шести тижнів. Симптоми в жінок можуть включати виділення з піхви або печіння під час сечовипускання, у чоловіків – виділення з пеніса, печіння під час сечовипускання, біль і набряк одного або обох яєчок.
Джерело: https://www.nature.com/articles/s41541-024-00968-z