28 листопада, 2024
Останні дослідження демонструють: резистентні бактерії, що поширюються Україною, є надзвичайно патогенними
Понад рік тому, влітку 2023 року, учені визначили, що патогени, які поширюються Україною, виявляють раніше небачені ступені резистентності. Останні експерименти під керівництвом українського мікробіолога Олександра Назарчука та шведського дослідника Крістіана Рісбека із Лундського університету надають невтішну статистику, яка є подібною до минулорічної. Науковці опублікували статтю у Journal of Infection, у якій описали, що Klebsiella pneumoniae може викликати важкі для лікування інфекції сечовивідних шляхів, пневмонію та сепсис.
Учені використали зразки 37 пацієнтів, у яких раніше було доведено наявність стійких бактерій. Весь геном патогенів був секвенований (учені визначали первинну структуру генетичного матеріалу) для пошуку генів, які є причиною резистентності. «Було показано, що всі бактерії несуть гени, які, як ми знаємо, пов’язані зі стійкістю. Ми побачили, що чверть із них була стійкою до всіх доступних на ринку антимікробних препаратів, ці бактерії, як кажуть, мають повну стійкість (панрезистентність) до ліків. Інфекції, спричинені такими збудниками, стають дуже складними, а в деяких випадках неможливими для лікування препаратами, які доступні сьогодні», – стверджує Рісбек.
За словами вчених, бактерії, які поширюються серед поранених в Україні, швидше за все виживатимуть і надалі та набуватимуть нових вірулентних ознак. «Це те, що не зникне із часом. Поки пацієнтів не можна ізолювати та лікувати належним чином, поширення інфекції триватиме». Рісбек вважає результати тривожними, але не несподіваними: «Ось що відбувається, коли руйнується інфраструктура системи охорони здоров’я… це стосується України та інших охоплених війною територій світу».
Було виявлено бактерії, які продемонстрували стійкість навіть до колістину, який є потужним препаратом для лікування тяжких інфекцій. Хоча з подібними випадками стикалися в Індії та Китаї раніше, ніщо не зрівняється із виявленим поточним ступенем резистентності. Незважаючи на те, що панрезистентні бактерії борються за власне виживання після лікування антибіотиками, вони все ще мають повний набір генів, які роблять їх здатними спричиняти захворювання. «Це дивно для всіх нас і, на жаль, є тривожною ознакою для майбутнього», – підсумовує Рісбек.
Джерело: https://www.journalofinfection.com/article/S0163-4453(24)00246-9/fulltext