Головна Новини Інфекційні хвороби Нові клінічні рекомендації встановлюють стандарти діагностики та лікування інфекцій, спричинених грибами роду Candida

20 лютого, 2025

Нові клінічні рекомендації встановлюють стандарти діагностики та лікування інфекцій, спричинених грибами роду Candida

Разом із командою міжнародних клінічних дослідників професор Олівер А. Корнелі та докторка Розанна Спруте з університетської клініки в Кельні (Німеччина) надали нову настанову з діагностики та лікування інфекцій, спричинених грибами роду Candida. Рекомендації, опубліковані у виданні Lancet Infectious Diseases, установлюють нові стандарти лікування грибкових інфекцій, які щороку вражають понад 1 565 000 людей. Загалом на рід Candida припадає понад 85 % усіх випадків фунгемії в Європі та США. За підрахунками, вульвовагінальний кандидоз вражає 75 % жінок принаймні один раз упродовж життя.

Нова настанова містить докладні рекомендації щодо профілактики, діагностики та лікування різних форм кандидозу – від поверхневих інфекцій до небезпечних для життя станів – для клініцистів. Учені описали інноваційні діагностичні процедури та новітні терапевтичні підходи. Особлива увага приділяється сучасним викликам, наприклад, зростанню резистентності до стандартних протигрибкових препаратів і поширенню Candida auris, мультирезистентного збудника.

Candida включає таксономічно невизначену групу лише віддалено споріднених видів. Завдяки новим таксономічним дослідженням кілька важливих були віднесені до інших груп. Нові рекомендації використовують як традиційну, так і переглянуту номенклатуру. Традиційна пряма мікроскопія мазка та культуральні методи все ще є основою діагностики як поверхневих, так і інвазивних інфекцій, спричинених кандидами. Біомаркери та методи молекулярної діагностики корисні в певних клінічних ситуаціях, але бракує надійних даних, що підтверджують їх використання в усіх випадках.

Ехінокандини, включно з новим препаратом резафунгіном, є рекомендованими засобами першої лінії для лікування кандидемії та всіх форм інвазивного кандидозу, за винятком інфекцій ЦНС та очей. Альтернативні методи лікування включають ліпосомальний амфотерицин B (у поєднанні із флуцитозином у певних ситуаціях) і флуконазол, хоча клініцистам треба враховувати стійкість до останнього препарату. Ібрексафунгерп та отесеконазол тепер доповнюють протигрибковий арсенал для лікування поверхневого кандидозу.

Документ є результатом чотирирічної інтенсивної співпраці понад 100 експертів із 35 країн. За підтримки експертних асоціацій ECMM (Європейська конфедерація медичної мікології), ISHAM (Міжнародне товариство мікології людини та тварин) та ASM (Американське товариство мікробіології) ініціатор Олівер А. Корнелі запросив потенційних авторів настанови. Нова настанова була схвалена в усьому світі 76 міжнародними експертними асоціаціями як важливий посібник для практикуючих лікарів, що відповідає найвищим стандартам якості та актуальності для клінічної допомоги.

Джерело: https://www.thelancet.com/journals/laninf/article/PIIS1473-3099(24)00749-7/fulltext